DAGADANA

Dagadana gra album "Maleńka" w Poznaniu (+afterparty)

17.02.2017, g. 20.00

Klub Dragon/Mały Dom Kultury

Pierwszy album polsko-ukraińskiego zespołu DAGADANA już dawno stał się białym krukiem. Zespół często był pytany o reedycję płyty. Po sześciu latach od wydania "Maleńkiej" nagładem wydawnictwa NRA ukaże się reedycja albumu. Zespół dał się namówić na specjalny koncert z tego tytułu.

W jedynym z ulubionych miejsc, czyli poznańskim Dragonie w malutkiej sali zwanej Małym Domem Kultury odegrają w całości płytę "Maleńka" w kwartecie.

Szykują się niespodzianki dźwiękowe. Nie zabraknie też kawałków z innych płyt zespołu.

 

Prosimy zabrać ze sobą grające zabawki, instrumenty dziecięce, cokolwiek, co pozwoli nam stworzyć wielką radosną orkiestrę.

 

Koncert będzie miał charakter bardzo kameralny. Pula biletów jest bardzo ograniczona. Po koncercie zespół zostaje by wraz z publicznością świętować reedycję płyty przy wspólnych rozmowach i tańcach…

 

Zestaw znanych i lubianych a także nieodkrytych jeszcze kawałków muzyki świata z przeróżnych zakątków globu, które nie pozwolą wam podpierać ścian tylko skierują ku szaleństwu na parkiecie prezentować będą DJ Balkan i DJ Daga.

 

To świetna okazja do zakupienia wszystkich wydawnictw Dagadany w tym wspomnianej reedycji płyty.

 

„Dla DagaDany granice od początku nie miały znaczenia. Te należące do państw i miast zespół starł z mapy na wstępie. Co z tego, że Daga Gregorowicz jest z Poznania, Mikołaj Pospieszalski z Krakowa, a Dana Vynnytska ze Lwowa, skoro w muzyce (i nie tylko w niej!) tak im do siebie blisko? Chwilę później padły mury między gatunkami. Grupa zawiązana na Jazzowych warsztatach fascynowała się elektronicznymi zabawkami w roli instrumentów i pochylała nad szczerością ludowego repertuaru. Debiutancka „Maleńka” kończyła się po wariacku – funkowym jam session z udziałem zaproszonego rapera. Bo kto powiedział, że traktowane serio umiejętności nie mogą iść w parze z poczuciem humoru? 

Niezwykła trójka nigdy nie dzieliła fanów. Znalazła ich w poważnych osobach, by wspomnieć komplementy od samego Adama Nowaka czy wyrażone statuetką uznanie ze strony akademii wręczającej Fryderyki. 

Ale wśród mnóstwa zagranych koncertów znalazły się też takie, które nie odbyły się na scenach prestiżowych festiwali czy w salach koncertowych dużych miast. I dobrze, DagaDanie nie o splendor przecież chodzi, ale o przyjaźń. We własnym gronie, jak również w relacji zespół – publiczność. Ma się wytworzyć więź, specyficzny klimat, zawirowanie czasoprzestrzenne. Gdy DagaDana wychodzi na scenę, chce pielęgnować dziecko w sobie oraz słuchaczach zamienianych stopniowo w powierników. "

 

Tak pisał o zespole Marcin Flint w 2011 roku podsumowując pierwsze lata działalności zespołu.

 

Skład koncertowy:

Daga Gregorowicz – wokal, elektronika

Dana Vynnytska – wokal, instrumenty klawiszowe

Mikołaj Pospieszalski – wokal, kontrabas

Bartosz Nazaruk – perkusja

 

 

Bilety w cenie 50 zł dostępne w Klubie Dragon i na bilety24.pl od 10.01


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo