DRAGON FOLK FESTTegoroczna odsłona Dragon Folk Festu, który odbędzie się już 26 maja, to mocny akcent w postaci koncertu wybitnych przedstawicieli nurtu polskiej muzyki tradycyjnej – KAPELI JANA GACY. W przestrzeni Małego Domu Kultury Klubu Dragon kapela zagra mazurki, oberki i polki z mikroregionu kajockiego. W ramach festiwalu folklor ze swoich stron zaprezentuje również zespół ludowy PRZYSTALANKI z Przystałowic Małych. Odwiedzi nas także wyjątkowy gość – mongolski wokalista i muzyk BOLDBAATAR SUKHDORJI. Oprócz występu festiwalowego, obfitującego w pieśni mongolskiego stepu, śpiewane przy akompaniamencie tradycyjnego instrumentu smyczkowego morin khuur, artysta poprowadzi warsztaty muzyczne, które zaplanowane są na dzień po festiwalu – 27 maja w niedzielę.

Oczywiście kolejny Dragon Folk Fest to także dobrze już znane punkty programu, jakimi są otwierający każdą edycję JARMARK RĘKODZIEŁA, a następnie BAŁKAŃSKI GRILL.

Nie byłoby również tego festiwalu bez KONKURSU O ZŁOTĄ FUJARĘ. Na scenie klubu Dragon zaprezentują się wybrane do finału rodzime zespoły. Festiwal zwieńczy after party –przygotowana specjalnie na tę noc etniczna impreza taneczna.

HARMONOGRAM:

12:00 JARMARK – PRZED DRAGONEM
15:00 BAŁKAŃSKI GRILL – DZIEDZINIEC
16:00 PRZYSTALANKI – VIP DZIEDZINIEC
17:00 BOLDBAATAR SUKHDORJI (odwołany) – RAGABOY– MDK
18:00 KONKURS O ZŁOTĄ FUJARĘ – SCENA GŁÓWNA

18:00 – 18.30 ZESPÓŁ I – LIA FAIL
18:45 – 19:15 ZESPÓŁ II – INICJATYWA SENTYMENTALNA
19:30 – 20:00ZESPÓŁ III – DUET PASZEK/ABRAVESH


20:30 KAPELA JANA GACY
-MDK
22:00 OGŁOSZENIE WYNIKÓW – MDK
22:30 POTAŃCÓWKA – MDK
22:30 AFTERPARTY DJ BALKAN – SCENA GŁÓWNA


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo