Istvan KANTOR

Zapraszamy na "Sex i Zamieszki" – Artystyczne Warsztaty Neoistyczne prowadzone przez twórcę Neoizmu, Istvana Kantora, znanego także jako Monty Cantisin oraz Amen!, samozwańczego lidera ruchu "The People of The Lower East Side", laureata nagrody głównej Visual and Media Arts w 2004 roku. Porusza się w strefie robotyki, dźwięku, video, performance i nowych mediów. Artysta, skandalista, performer. Znany m.in. z takich akcji jak "X" – malowanie ścian berlińskich muzeów własną krwią (za co był wielokrotnie aresztowany) oraz "Blood Campaign" – sprzedawanie swojej krwi jako dzieła sztuki – w 1984r. cena z 1ml osiągnęła szczytowe stadium – 1mln dolarów! Krytykowany równie często jak nagradzany.W  większości jego performanców cielesność miesza się z technologią. Jego działa/perfomance przez jednych zwane są wichrzycielskimi i skandalizującymi, przez innych uważane za innowacyjne i wysoce eksperymentalne.

Dzień 1:
część pierwsza warsztatów – pranie mózgu – przyliżenie historii Neoizmu, opis jego stadiów rozwoju poczynając od koncepcji  tożsamości open-pop-star Monty Cantsina.
część druga – przemoc i drgawki:ciało jako maszyna transmitująca oraz niezależna socjo-polityczna jednostka:roboty-buntownicy, laptopy-zombie, wifi-wampiry i wiele innych.

Dzień 2:
część trzecia – Poznańska Orgia – performance z czynnym udziałem uczestników warsztatów.

WSTĘP WOLNY

20 MAJA PERFORMANCE O GODZINIE 20.00



UWAGA: udział w warsztatach jest bezpłatny, ale liczba osób jest ograniczona.

Osoby chętne prosimy o przysyłanie zgłoszeń na adres dragon@krzyk.pl

 


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo