DRAGON FOLK FEST II


PROGRAM:

12:00 – jarmark rękodzieła

15:00 – bałkański grill

17.00 – koncerty finalistów konkursu o Złotą Fujarę: NOWY FOLKLOR AFRO-POLSKI (taneczna fuzja weselnej muzyki z wielkopolskiego regionu kozła i Burkina Faso, CZAROLIJA (tradycyjne pieśni liryczne i obrzędowe; zob. myspace), DOBROTO (połączenie zespołów Tygiel Folk Banda i Kadarka)

21:00 – SAINKHO NAMTCHYLAK I GARLO’S BAND

22.30 – Etno After Party – DJ Balkan i DJ Empe

Niestety z powodów zdrowotnych nie wystąpi zapowiadany wcześniej Fily Sako.

 

WSTĘP WOLNY NA WSZYSTKIE WYDARZENIA!

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na koncerty gwiazdy festiwalu będą obowiązywały bezpłatne wejściówki. Wejściówki będą dostępne w klubie Dragon od 18 września. Jedna osoba może pobrać max 4 wejściówki. Dla osób spoza Poznania możliwość mailowej rezerwacji wejściówek dragon@krzyk.pl

 

Dragon Folk Fest to nowy projekt fundacji Mały Dom Kultury, Subiektywnej Kolekcji Rękodzieła i Muzyki Etnoteka.pl oraz przyjaciół i współpracowników klubu Dragon – wyjątkowego miejsca na kulturalnej mapie Poznania. Podczas pierwszej, czerwcowej edycji festiwalu w przestrzeniach Dragona zagrały zespoły związane z poznańską sceną folkową oraz stali bywalcy klubu. Impreza przyciągnęła tłumy miłośników muzyki nawiązującej do ludowej tradycji, przy okazji udowadniając, że w sercu Wielkopolski działa prężne środowisko doskonałych artystów, a zapotrzebowanie na muzykę źródeł ciągle rośnie.

 

Po bardzo udanej pierwszej edycji Dragon Folk Fest organizatorzy postanowili sięgnąć dalej, tym razem zapraszając do Poznania wybitne osobistości sceny World Music. Obok nich znajdzie się jednak również miejsce dla wyróżniających się rodzimych zespołów, wyłonionych w drodze konkursu. Szykuje się zatem wyjątkowa impreza łącząca występy  najbardziej obiecujących artystów nurtu etno/folk z Polski z koncertami światowych legend. Wieczorne granie na żywo płynnie przejdzie w nocną zabawę taneczną, oczywiście w etnicznych rytmach z całego świata. Wszystko to odbędzie się w przyjaznej atmosferze, bez biletów, stylistycznych podziałów, w klimatycznej, staromiejskiej przestrzeni klubu Dragon. 

 

GWIAZDA FESTIWALU: 

SAINKHO NAMTCHYLAK AND GARLO’S BAND – "Go to Tuva!"

Garlo Joseph Calmon – bass guitarre, lap top

Bubu Boirie – string indtruments (violine, sanchin), electronics

Fred Girard – drumms

Caspar David – accoustic guitarre

Sainkho – voice

http://www.cipaudio.com/eng_garlo_and_sainkho.html; http://www.sainkho.net; Sainkho w sklepie serpent.pl

więcej o Sainkho w zapowiedzi koncertów z 2008 r. Promocyjny clip pierwszego singla projektu Sainkho & Garlo do utworu "Ider Inek Internet":

http://www.youtube.com/watch?v=8F0patazRHg

 

 


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo