JULIISYTUACJE GRUPA

PTAK. NIEBIESKO ZIELONO BIAŁO CZERWONO RÓŻOWO CZARNY NA SREBRNYM TLE” ,

scena TEATRU 8 DNIA,

 

 

Julia Szmyt, Kajetan Hajkowicz: scenariusz

Julia Szmyt: reżyseria

Maurycy Zimmermann Mooryc: muzyka

Ilona Binarsch: scenografia i kostiumy

Ewa Kaczmarek, Katarzyna Janaszczyk, Agnieszka Nowacka, Marianna Piskorz, Adam Leniec, Christos Leontis, Paweł Jerzy Bocian: aktorzy

 

Projekt ma charakter eksperymentalny, który polega na zastosowaniu techniki coachingu w pracy teatralnej. Teatr zostaje połączony z coachingiem – intymna, osobista przestrzeń zostaje oddana widzowi, na scenie w postaci przefiltrowanej przez głowy i doświadczenia autorów scenariusza.

 

PTAK nie jest historią, ale próbą pokazania człowieka w trakcie opowiadania swojej historii i odkrywania, że ta nie należy do niego. Nie jest jego słowami, jego decyzjami, że każdy moment życia ma tło, które mało atrakcyjnie wygląda i nie stanowi naszej własności. Potrzeba uchwycenia tego, co w tym wszystkim istotne, rozpoczyna proces, w którym kolejne zdejmowane z siebie kłamstwa, stereotypy, formy zdają się kryć następne obrazy- a te niestety nie stanowią celu odkrycia.

www.juliisytuacje.pl


BILETY W CENIE: 10 PLN


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo