HUBERT WIŃCZYK – RE:trans sybir

Koncert elektro-akustyczny oparty na nagraniach terenowych i przedmiotach przywiezionych z wyprawy koleją Transsyberysjką nad Bajkał z Pracownią Działań Intermedialnych i Fotografii (wrzesień 2011).

 

Hubert Wińczyk – artysta dźwiękowy, performer, cyklista, twórca video art. Nalezy do grupy kakofoNIKT z którą występował na takich festiwalach jak: SoundScreen, Heineken Open’er 2009, Misiętupodoba, Miasto Zdarzeń, Wrocław Industrial Festival.

 

Prowadzi projekt Urinatorium – przedwsięzięcie mające na celu poszukiwanie, badanie i obróbkę dźwięków, które można uznać za metaboliczny odpad życia i działalności ludzkiej. W swojej pracy posługuje się strategiami związanymi z free-improv, musique concrete, field recording, noise niekiedy oddając się rytualnemu transowi. Wykorzystuje m.in.  odpadki, głos ludzki, analogowe generatory fal, metalowe idiofony, instrumenty zabawkowe, magnetofony.

Muzycznie/dźwiękowo udziela się też w duecie Revue svazu českých architektů (z Piotrem Tkaczem), podczas spotkań w swobodnej improwizacji (m.in. z Jeffem Gburkiem, Patrykiem Lichotą, Piotrem Mełechem, Hermanem Muntzigiem, Kacprem Ziemianinem) oraz nawiązał łączność z Ramzesem. Autor muzyki do spektaklu teatru tańca "Just Say It" w choreografii Michaela Schumachera. Współprowadzi inicjatywę discipline!sounds organizując koncerty i spotkania
nt. słuchania i nagrywania dźwięku otoczenia (nasłuch aktywny/pasywny).
Razem z fundacją Fabryka UTU prowadzi warsztaty dźwiękowe dla dzieci i
młodzieży. Studiuje intermedia na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym.

www.myspace.com/urinatorium
http://soundcloud.com/hubertwinczyk-urinatorium
http://vimeo.com/hubertwinczyk

WSTĘP: 10 ZŁ


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo