TRIFONIDIS ILLUMINATIONS QUARTET

 

 

Maciej Trifonidis – kompozytor, saksofonista, multiinstrumentalista, producent muzyczny, realizator dzwięku. Muzyka Trifonidisa jest różnorodna, kompozytor niczym podróżnik wędruje po świecie dźwięków, zachowując jednocześnie swój indywidualny styl i język muzyczny. Komponuje na duże orkiestrowe składy, comba, kameralne tria, duety… Jego muzykę charakteryzuje niezwykła energia, zabawa fakturą i formą. Obok wyrafinowanych jazzowych tematów w kompozycjach Trifonidisa usłyszymy odważne sonorystyczne eksperymenty i dzikie free jazzowe improwizacje, symfoniczno -filmowe nastroje. W wielowątkowych utworach odnajdziemy wpływy muzyki jazzowej, współczesnej i etnicznej. W swojej muzyce twórca ten łączy brzmienia akustyczne z elektroniką, oscylując między improwizacją a precyzyjnym zapisem utworów. Działalność kompozytorska to jedna z trzech głównych dróg artysty. Trifonidis jako multiinstrumentalista udziela się i tworzy wiele zespołów sceny jazzowej, world music i muzyki improwizowanej. A jako producent i realizator dźwięku i wydawca (slowdown records) tworzy i nagrywa muzykę we własnym studio (Trifonidis Studio).

 

Tomasz Dąbrowski –  gra na trąbce i na instrumencie nazwanym przez niego ‘Balkan-Horn ‘, do tego jeszcze na fortepianie i perkusji. Jego mocne, charakterystyczne i rozpoznawalne brzmienie inspirowane jest folkiem wschodnioeuropejskim, awangardą Berlińską i współczesną sceną muzyki improwizowanej. Absolwent PSM im. Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale jazzu. Obecnie student wydziału kompozycji na The Carl Nielsen Academy Of Musicw Odense,wDanii. Na swoim koncie ma wiele nagród, m.in: Wraz ze swoim kwartetem zdobył 1 miejsce na XI Ogolnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych Gdyńskiego Sax Clubu (2008). Na tym tez konkursie został uznany za najlepszego instrumentalistę. Przewodniczącym w jury był Zbigniew Namysłowski. Na Festiwalu Młodych Talentów, organizowanym przez Klub Tygmont oraz Uniwersytet Warszawski – „Nadzieje Warszawy 2008", Tomasz Dąbrowski Quintet został uznany za Najlepszy Zespół. W jury zasiadali Andrzej Jagodzinski (przewodniczący), Jerzy Małek i Paweł Brodowski.W 2009 roku Tomasz Dąbrowski otrzymał nagrodę dla najlepszego instrumentalisty na Konkursie w ramach XI Lotos Jazz Festival, Bielska Zadymka Jazzowa, grając z Polsko-Duńskim „OFFQUAR- TET”. W grudniu 2009 został zaproszony by zagrać jako jeden z 6 wybranych solistów z Danii w projekcie CROSSROAD z takimi postaciami jak Ole Matthiessen/Henrik Dhyrbye/Ole Streenberg, jedni z najbardziej znanych muzyków 'hard-bopowych’ w Danii. Latem 2010 wydał DVD: LIVE IN KIEV, razem z zespołem OFF-QUAR-TET, oraz Shockola+PL & Leopolis Orchestra. Koncert odbył się w ramach międzynarodowego festiwalu JazzBez w 2009 roku.W lipcu 2011 nakładem magazynu Jazz Forum, ukazała się płyta OFF-QUAR-TET, przyjęta bardzo entuzjastycznie przez krytyków i słuchaczy.Aktualnie trwają pracę nad ukończeniem najnowszego nagrania w trio, ze światowej klasy muzykami. Anders Mogensen i Nils Bo Davidsen, to uznani, bardzo doświadczeni muzycy z Danii, mający na koncie współpracę z takimi nazwiskami jak m.in. Michael Brecker, Jerry Bergonzi, Tim Berne czy Marc Ducret.Do końca 2011 roku, zrealizowane zostan równie nagrania z projektem FREE4ARTS: TOMASZ DABROWSKI/ MACIEJ OBARA / ANDREAS LANG /ANDERS MOGENSEN. Nagrania poprzedzone będą trasą koncertową w Danii, Polsce i na Ukrainie.

 

Tomasz Wojciech Pulcyn – absolwent Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale jazzowym oraz Policealnego Studium Jazzu w Warszawie w klasie prof. Z. Wegehaupta. W 1995 z zespołem Joint Venture zdobył I nagrodę, wyróżnienie indywidualne oraz wyróżnienie za kompozycje na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Jazzowych Jazz Juniors w Krakowie. Z tym samym zespołem w 1997 roku zdobył I nagrodę na Konkursie Standardów Jazzowych w Siedlcach, oraz wyróżnienie na konkursie Zespołów Jazzowych w Hoeilaart (Belgia). W 1998 z Triem Marcina Maseckiego zdobył I nagrodę na Konkursie Standardów Jazzowych w Siedlcach, trzecie miejsce na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Jazzowych Jazz Juniors w Krakowie, oraz otrzymał wyróżnienie na Konkursie Zespołów Jazzowych Sarteano (Włochy). W 1999r. z własnym zespołem New Orkestra zdobył III miejsce na Konkursie Zespołów Jazzowych Jazz Juniors w Krakowie.

 

Krzysztof Szmańda – wszechstronnie wykształcony perkusista. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie perkusji. Współpracował z orkiestrami Sinfonia Varsovia i Filharmonii Narodowej. Odbył dwuletnie studium podyplomowe (w latach 2000-2002) na USC Thornton School of Music w Los Angeles, gdzie doskonalił swoje umiejętności pod okiem m.in.: Petera Erskine’na, John’a Clayton’a. Równolelge pobierał nauki na Henry Mancicni Institute, gdzie w ramach programu perkusyjnego miał możliwość występowania u boku takich muzyków jak Dianne Reeves, Billy Childs, Shirley Horn, Christian McBride, Herbie Hancock, Quincy Jones. Od 2002 roku na stałe pracuje w Operze Narodowej w Warszawie, z którą wielokrotnie występował za granicą (m.in.:w Moskwie, Londynie, tournee po Japonii). Jest członkiem kwartetu jazzowego Soundcheck, z którym zdobył I nagrodę na konkursie jazzowym w Ustii nad Łabą w 2004 roku oraz Grand Prix festiwalu Jazz Nad Odrą 2005. Na tym samym festiwalu Krzysztof Szmańda uhonorowany został wyróżnieniem indywidualnym.

 

BILETY W CENIE 15 PLN TRI


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo