RAFAŁ MAZUR ORAZ KEIR NEURINGER

Mazur i Neuringer spotkali się w 1999 na jam session w krakowskiej piwnicy jazzowego klubu i grają odtąd razem. Stworzyli frez-jazzowe trio Stability Group, Infinity Quartet (wraz z Ranem Zawelem na puzonie oraz Markiem Choloniewskim bawiącym się elektroniką), oni również współfundowali kolektyw improwizatorów, który połączył wielu muzyków różnych narodowości. Obaj muzycy mają wręcz intuicyjne wyczucie form muzycznych tworzonych tak indywidualnie, jaki i w doskonale dogranym tandemie. Produkują niezwykłą gamę brzmień, zwłaszcza biorąc pod uwagą ograniczoną liczbę wykorzystywanych przez siebie źródeł dźwięku ( akustyczna gitara basowa, okazjonalnie gięta oraz saksofon nie podłączany do wzmacniacza). Przez długie lata wspólnego grania balansują między wybuchami energii a powściągliwością, otwarciem na publiczność a długim dialogiem między dwojgiem przyjaciół.

 

„ Oni znaleźli fenomenalną symbiozę dźwięku, tworząc razem coś, co wykracza poza dźwięk poszczególnego instrumentu. Naprawdę mocne.” Frez Jazz Blog

 

Rafał Mazur – studiował grę na wiolonczeli w Krakowie, na bas przerzucił się w późnych latach ’80. Od 2000 roku gra na basie akustycznym zbudowanym wg. Jego wskazówek i specyfikacji przez lutnika Jerzego Wysockiego. Mazur rozwinął i dopracował indywidualne podejście do swojego instrumentu i do improwizacji szeroko pojętej, gdzie dźwięczność, technika przeciągania i gesty łączą się samoistnie w swojego rodzaju performance.

http://rafalmazur.eu/

 

Keir Neuringer – kultywuje osobiste i bardzo cielesne podejście do improwizacji na solowym saksofonie, które ma honorować, budować nad lub unikać różnic miedzy muzyką a tradycją.

W swojej pracy, jaką jest muzyka i nie tylko (kompozytor, performer, pisarz, kurator, członek i lider zespołów…) poszukuje drogi wprowadzenia publiczności w stan emocjonalnej i intelektualnej ciekawości, która w odpowiednich warunkach podejmie wieloznaczeniowy dialog z szeroko pojętą kulturą.

http://keirneuringer.com/

BILETY W CENIE 20 PLN W PRZEDSPRZEDAŻY ORAZ 25 PLN W DNIU KONCERTU


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo