FRODE GJERSTAD TRIO

KONCERT W RAMACH FESTIWALU NOWYWIEK AWANGARDY

Frode Gjerstadaltosax and clarinets

Jon Rume Strom – acoustic bass

Paal Nilssen-Love – drums

 

 

Circulasione Totale Orchestra, łącząc kapelę rockową i granie Paala. Od tamtego czasu współpracowali ze sobą grając w duecie, trio, kwartetach, często goszcząc takie sławy jak Jeb Bishop, Bobby Bradford czy Peter Brötzmann.

Muzyka Trio ma swoje korzenie w tradycji free-jazzowej w sposób w jaki została ona zdefiniowana przez Colemana, Mingusa, Dolphy’ego i Coltrane’a. Jednakże inspiracją dla muzyków jest również europejska scena frez-jazzowa.

 

www.nowywiekawangardy.pl

 

 

Frode Gjerstad przez wiele lat był zdeklarowanym zwolennikiem małych składów, w szczególności trio. Uważa on, iż zestaw muzyków w takim układzie pozwala każdemu z nich znaleźć swoją własną przestrzeń, jednocześnie polegając na sobie nawzajem pod względem muzykalności i zrozumienia. Z ponad 20 nagraniami, gdzie pełnił rolę lidera, ustanowił swoją pozycję jednego z głównych saksofonistów na scenie międzynarodowej. Jego trio tworzyły składy z takimi muzykami jak Johnny Dyani, Kent Carter oraz John Stevens, William Parker i Rashied Bakr orazWilliam Parker i Hamid Drake.

 

Jon Rune Strøm zawitał na norweską scenę jako basista słynący z niepohamowanej energii i wytrzymałości. Inspirując się takimi sławami jak William Parker, Johnny Dyani oraz Harry Miller, reprezentuje nowe pokolenie norweskiego basowego grania.

 

Paal Nilssen-Love jest najbardziej aktywnym norweskim perkusistą, a swoją pozycję utrzymuje grywając regularnie z Matsem Gustafssonem, Kenem Vandermarkiem, Peterem Brötzmannem czy Terriem Erem, a to tylko niektórzy muzycy, z którymi współpracuje.

BILETY W CENIE 40/45 PLN

 

 


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo