KALUZA/ MAJEWSKI/MAZUR/SUCHAR QUARTET

KONCERT W RAMACH FESTIWALU NOWY WIEK AWANGARDY

  krakowskiego basisty Rafała Mazura i berlińskiej saksofonistki Anny Kaluzy. Zarówno dla Mazura jak i dla Kaluzy głównym polem działań muzycznych jest swobodna improwizacja – „free improvised music”. Koncert, niezwykle inspirujący, spowodował zorganizowanie we Wrocławiu na początku roku 2012 sesji nagraniowej. Muzycy spędzili dwa dni nagrywając swobodne improwizacje, a efekt, ich zdaniem, przeszedł wszelkie oczekiwania.

Anna Kaluza – studiowała grę na saksofonir w Kolonii, Wiedniu i Londynie. Podczas studiów w Londynie została członkiem London Improvisers Orchestra. Obecnie w Berlinie założyła Berlin Improvisers Orchestra, która zrzesza najważniejszych muzyków berlińskiej sceny free jazz/improv. Współpracuje z zespołami: Fantasmofonika Simona Rummela, German Band Future i londyński Splatter, oraz z muzykami: Frank Gratkowski, Frank Wunsch, Mathias Shubert, Claudio Puntin, Dominic Lash i Alison Blunt.

Rafał Mazur – muzyk–filozof. Gra na specjalnie dla niego zrobionej akustycznej gitarze basowej. Jego głównym polem aktywności jest współczesna muzyka swobodnie improwizowana. Obecnie, w ramach studiów doktoranckich na Wydziale Filozofii UJ pracuje nad próbą adaptacji daoistycznych strategii działania do praktyki swobodnego improwizowania w sztuce. Współpraca: Raymond Strid, Liudas Mockunas, Lisa Ullen, Mieczysław Górka, Mikołaj Trzaska.

Artur Majewski – W latach 1998-2002 studiował w klasie trąbki pod kierunkiem Piotra Wojtasika na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Obronił pracę magisterską o twórczości Dona Cherrego. Od 1999 do 2008 współtworzył wrocławski zespół Robotobibok, z którym wydał trzy płyty: "Jogging" (2000), "Instytut Las" (2003) i "Nawyki Przyrody" (2004).  Współtworzy z Kubą Sucharem zespół MIKROKOLEKTYW oraz z Gerardem Lebikiem, Wojtkiem Romanowskim i Kubą Cywińskim FOTON QUARTET. Występował z takimi muzykami jak: Rob Mazurek, Fred Anderson, Nicole Mitchell, Josh Abrams, Mike Reed, Chad Taylor, Noel Kupersmith, Matt Lux, Jason Adasiewicz, Mat Bauder, Jason Ajemian, Noritaka Tanaka, Tim Mulvenna, Mauricio Takara, Richard Ribeiro, Kuba Suchar, Michał Biela, Gerard Lebik. Współpracuje z zespołami: EXPLODING STAR ORCHESTRA, ALZHEIMER TRIO, KRISTEN i NEW ORCHESTRA. Od 2004 roku jest wykładowcą Wydziału Artystycznego na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Jakub Suchar – perkusja, elektronika. Jeden z najciekawszych i najmocniej eksperymentujących polskich perkusistów. Członek znanego ze swych motorycznych i tanecznych polirytmii Robotabiboka, duetu Mikrokolektyw czy projektów Metamuzyka i Slug Duo. Zajmuje się również reżyserią filmów artystycznych. Współpraca: Rob Mazure, Kazuhisa Uchihashi, Keith Rowe, Josh Abrams, Artur Majewski, Gerarg Lebik.

www.nowywiekawangardy.pl

BILETY W CENIE 25/30 PLN


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo