ZESPÓŁ MUZYKI NIEDAWNEJ

Dawno dawno… TERAZ – FESTIWAL MUZYKI DAWNEJ

Zespół Muzyki Niedawnej to kolektyw muzyków zafascynowanych naturą czasu i jego upływem. Muzyka pozwala zarówno na obserwowanie najdrobniejszych ułamków chwili, jak i leniwie przetaczających się godzin. Może okazać się, że utwory napisane przed czterema wiekami wydają się bliższe słuchaczowi, niż te powstające współcześnie. Odkrywając zatem, że renesans to nie klasyka, muzycy zajmujący się zwykle improwizowaną kameralistyką, freejazzem i etno zanurzyli się w wielogłosowych kompozycjach z tamtego okresu, by sprawdzić czy wtedy jest teraz.

 

Zespół w składzie:

Dominik Strycharski – flety proste

Patryk Zakrocki – skrzypce

Mateusz Szemraj – lutnia

Ksawery Wojciński – Kontrabas

wykona utwory Luca Marenzio i Wacława z Szamotuł i inne.

 

 

Patryk Zakrockiskrzypek, kompozytor, animator warszawskiej sceny improwizowanej. Pobierał lekcje kompozycji u prof. Bogusława Schaeffera, zajmował się muzyką kameralną, elektroakustyczną i słuchowiskiem. Jest autorem projektu Galimadjaz, MEOMA, EA, Tupika.

Współpracował z zespołem Mitch&Mitch, kwartetem smyczkowym Nonstop, Plain music i Improvisersensemble. Grał m.in. z Alainem Bernem, Paulem Brody, Noelem Akchote.

Opublikował w Polsce i za granicą 10 albumów płytowych i wiele pojedynczych utworów na rozmaitych kompilacjach. Obecnie prowadzi Zakład Produkcji Dźwięku oraz stanowi połowę duetu muzycznego Sza/Za.

www.myspace.com/zakrocki

www.szaza.pl

 

 

Dominik Strycharski – kompozytor, flecista, wokalista, improwizator, performer i publicysta. Gra i komponuje współczesny jazz, w wielu elektrycznych i akustycznych odsłonach, muzykę współczesną, elektroniczną, posthiphop, nosie, a także różne odmiany muzyki improwizowanej we własnym zespole Pulsarus. Zajmuje się również współczesnymi odmianami wokalistyki oraz jako jeden z niewielu w Polsce, nowoczesnymi fletami prostymi. Jest twórcą i założycielem zespołu Pulsarus, łączącego jazz z zaawansowaną elektroniką. Jest również twórcą muzyki teatralnej do wielu spektakli, korzystając w niej z wielu gatunków i stylistyk. Tworzy również Doministry, wielowymiarowy solowy projekt, łączący współczesną muzykę elektroniczną, performance i elektro-ambient. Wraz z DJ’em CueFx współtworzy producencki BandFx, który ma na koncie debiutancki album wydany w Internecie, jak również jest członkiem Kostas New Program, z którym wydał trzy albumy oraz zagrał wiele koncertów.

www.doministry.art.pl

 

 

Ksawery Wójciński – kontrabasista, improwizator, kompozytor. Przez jednego ze swoich profesorów nazywany niegdyś z czułością „Nikiforem kontrabasu”. Jest absolwentem Bydgoskiej Akademii Muzycznej w klasie kontrabasu. Aktywnie uczestniczy w życiu polskiej sceny muzyki improwizowanej, eksperymentując z brzmieniem i formą. Współpracował w ramach różnych projektów z Mikołajem Trzaską, Raphaelem Rogińskim, Markiem Tokarem, Tomaszem Dudą, Robertem Raszem. Współzałożyciel kwartetu / sekstetu Emergency oraz kwartetu Hera. Nagrywał m.in. z Wacławem Zimplem, Robertem Kusiołkiem, Klausem Kugelem, Michaelem Zerangiem i Antonem Sjarowem.

 

 

 
Mateusz Szemraj – Muzyk – gitarzysta, lutnista. Gra na różnego rodzaju instrumentach strunowych, głównie szarpanych – są to m.in gitary; klasyczna, akustyczna, elektryczna, bezprogowa oraz instrumenty etniczne, oud, rubab, tar, saz, cymbały. Współtworzy wiele grup i projektów muzycznych, m.in. Mosaic (z którym koncertował na najważniejszych festiwalach muzyki etnicznej w Polsce – m.in. Ethno Port, Skrzyżowanie Kultur), Hanimal, Nisza, Naneli Lale, Nylon Trio, Sentido del Tango, Tango Fuerte, Maayan. Wykonuje muzykę filmową i teatralną (m.in Teatr Polski w Warszawie). Studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych oraz dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Sztuki.
 

 

 
BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI (obecność należy potwierdzić do 16.08 na mdk@krzyk.pl) do odbioru w Klubie Dragon oraz sklepie muzycznym FRIPP od 10.08.
 
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ:
PARTNERZY:
PARAFIA PW. ŚW. WOJCIECHA W POZNANIU
   
 
PARTNERZY MEDIALNI:
           
 


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo