WARSZTATY ŚPIWEOKRZYKU

Zapraszamy na Warsztaty Śpiewokrzyku, techniki tradycyjnego śpiewu znanego u naszych wschodnich sąsiadów. Uczestnicy będą mogli uczyć się repertuaru pieśni głównie z Ukrainy, także z Białorusi, Polesia i Podlasia. Zajecia będą odbywały się cotygodniowo w Małym Domu Kultury w środy, od 19 do 20.30. Zajęcia będą prowadzić Malwina Paszek i Oliwia
Wronikowska, śpiewaczki z zespołu VIDLUNNIA. Oprócz śpiewu, dziewczyny będą akompaniować na akordeonie (Malwina) i skrzypcach (Oliwia). Zajęcia będą kierunkowane na poznanie repertuaru pieśni ukraińskich, emisję głosu, techniki oddechowe (metoda Strelnikowej), kontrolę i poznanie własnego głosu. Pieśni pochodzą z własnych zbiorów i badan terenowych. Grupa jest otwarta, zapraszamy nie tylko kobiety, ale też mężczyzn. Pierwsze zajęcia 3 października 2012.

Miesięczna opłata za warsztaty: 120 zł /os

Kontakt:
Malwina Paszek: malwina.paszek@o2.pl
Vidlunnia: vidlunnia@gmail.com
linki:
www.myspace.com/vidlunnia
www.youtube.com/VIDLUNNIAPoland
www.facebook.com/vidlunnia

 


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo