PIERNIKOWSKI/ETAMSKI

P/E to duet Roberta Piernikowskiego oraz Przemysława Etamskiego. Robert Piernikowski – jest założycielem zespołu Napszykłat, muzykiem, producentem oraz autorem tekstów. W tym roku wydał swój pierwszy solowy album “Się Żegnaj” (2012 FQP). Przemysław Etamski – muzyk, producent, znany głównie z twórczości solowej jak i ze współpracy z Kristen oraz Peve Letym (Indigo Tree, SWNY, Boar Sleeping). W tym roku ukazała się jego trzecia płyta “Lovely Interstellar Trip” (2012 Qulturap). Początki obu artystów tkwią głęboko w hiphopie, który fascynuje ich do dziś, jak mówią – jest to prosta forma, która zarówno odnosi się do ludowego rytuału jak i posiada ogromny potencjał do eksperymentu. Muzycy próbują przemycić zarówno jedno jak i drugie – przy pomocy samplerów, mikserów, kaset, sampli i analogowych syntezatorów skrupulatnie budują proste formy, które ewoluują podczas wolnej improwizacji osiągając swój szczyt na niesamowitych koncertach, które są niezwykle istotnym elementem w rozwoju ich muzyki. Ta metoda powstała z naturalnego połączenia fascynacji free jazzem (Etamski) oraz analogową syntezą (Piernikowski) i tworzy ona zupełnie nową jakość na polskiej — jeśli nie swiatowej – scenie muzycznej. Do tej pory P/E zagrali na festiwalach Multiplace w Brnie, Transvizualia w Gdyni oraz Unsound w Krakowie, jedyne dotychczasowe wydawnictwo to “Live at Kisielice” czyli zbiór szkiców z pierwszego wspólnego koncertu.

Duet pracuje właśnie nad pierwszą pełną, studyjną płytą, którą planuje wydać w przyszłym roku. Jesienna trasa koncertowa P/E zaczyna się siedemnastego listopada w Gdańsku koncertem z Fenneszem oraz Foodem, występ będzie jednocześnie Trójmiejską premierą płyty “Lovely Interstellar Trip” Etamskiego.

W Klubie Dragon trzy koncerty – Etamski solo, Piernikowski solo i duet P/E z gościnnym udziałem Łukasza Rychlickiego (Kristen).

 

http://facebook.com/piernikowskietamski

PRZEMYSŁAW ETAMSKI

Zabrudzony Garnitur (2008 Qulturap), Kosmos (2009 Qulturap/Pink- Punk), w kolaboracji z Konradem Smoleńskim winyl Niuniuni Gra Na Psie (2010 Artbazaar Records), Western Lands  (2011 Lado ABC) z zespołem Kristen oraz Live at Kisielice (2012 Qulturap)  w duecie z Robertem Piernikowskim. Niebawem ukaże się najnowsza płyta Etamskiego – Lovely Interstellar Trip (Qulturap ).

“Przypomina to nieco dokonania 10-20 i Lukida, innych twórców, którzy nie boją się radykalnego przekraczania granic gatunkowych. W pewnym sensie Etamski utrzymuje też duchowy kontakt z takimi labelami jak Mille Plateaux i Raster Noton. Wszelkie porównania i odniesienia powinny jednak służyć wyłącznie jako niezobowiązujące słowa pomocnicze, albowiem żadne z nich nie wyczerpuje tematu. Twórczość Etamskiego jest na tyle charakterystyczna i zupełnie inna od tego, co dzieje się na polskiej scenie elektronicznej, że jedynym sposobem na jej opisanie staje się gra kosmopolitycznych skojarzeń […] Bezkompromisowy, niepowtarzalny charakter „Kosmosu” sprawia, że epka staje się prawdziwym wyzwaniem dla słuchacza, a to już bardzo wiele.

Poza tym to po prostu kawał intrygującej muzyki na światowym poziomie.”

                                                        Maciej Kaczmarski / www.nowamuzyka.pl

http://etamski.bandcamp.com / http://soundcloud.com/etamski

http://www.etamski.com / http://facebook.com/etamskimusic

 

 

ROBERT

PIERNIKOWSKI

„Gdyby ktoś mi nie powiedział, że to jest muzyka, bym w ogóle nie wiedział, że to jest muzyka”. Muzyk, producent i autor tekstów. Mieszka i pracuje w Poznaniu. Znany jako lider grupy Napszykłat z którą nagrał 4 albumy (Plenum 2006, Brudne Zwierzaki 2007, NP 2009, Kultur Schock 2011). Jego solowe wydawnictwo “Się żegnaj” (2012 Few Quiet People) to album pełen wykoślawionych melodii, analogowej syntezy, pulsujących gdzieś w tyle głowy bitów oraz surowych, ale mistrzowsko utkanych struktur. “Choć krążek koresponduje z współczesnym abstract-hiphopem, a czuć na nim także echa choćby Ovala czy późnego Autechre, jest to bez wątpienia dzieło artysty dysponującego własnym, oryginalnym językiem” (Aktvist). Piernikowski współpracował z takimi artystami jak Dälek (USA), Sibit (JP), DVA (CZ), Jan Klamm (CZ) czy Bene (SK). Obecnie wraz z Przemysławem Etamskim tworzy projekt P/E, czego efektem jest wydawnictwo Piernikowski/Etamski “Live at Kisielice” (2012 Qulturap). Piernikowski zagrał ostatnio na festiwalach: Multiplace Brno, Transvizualia Gdynia, Unsound Kraków.

 

robertpiernikowski.bandcamp.com

www.napszyklat.com ///// facebook.com/robertpiernikowski

BILETY: 10PLN

 


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo