„JA KOCHAM” – FILM DOKUMENTALNY, realizacja ADAM LENIEC, 2012

Czy jest definicja miłości? Nie spotkałem się z taką. Można ewentualnie opisać jej przymioty. Co znaczą słowa Piotra, gdy mówi „Ja kocham”? Co znaczą te słowa, gdy mówisz je do kogoś? A czy niepełnosprawni intelektualnie są zdolni do miłości? Czy zdolni są do utrzymania związku? Czy oni w tych sprawach różnią się od nas?

Film „Ja kocham” daje nam okazję poznania grupy przyjaciół z kilku Ośrodków Terapii Zajęciowej. Kamera staje się tu świadkiem intymnych uczuć i zaufanym powiernikiem związanych z nimi dylematów. Rzadko, na co dzień mamy szansę uczestniczyć w świecie osób z dysfunkcją intelektualną, bez stygmatu swojej, nazwijmy to, funkcji – opiekuna, rodzica, wychowawcy, kogoś zawsze mądrzejszego. W tym filmie podchodzimy bliżej, w ich świat, pozbawiony naszej wszechobecnej zdroworozsądkowej perspektywy i obecności – ale chcąc nie chcąc i tak, tą obecność dostrzeżemy. Czy ten stan rzeczy, jest taki, jakim go znamy? Czy jest taki, jaki byśmy chcieli, aby dla nich był? W końcu, czy sobie tego też, byśmy życzyli? Film stawia myślę kilka ważnych i uniwersalnych pytań, na które aby móc kochać, trzeba sobie kiedyś w końcu odpowiedzieć. Jest też jedno pytanie bezczelne: Czy w wypadku gdy chodzi o „miłość”, wiemy więcej niż „Oni”? . Ja mam swoje jedno, może banalne, ale odkrycie: miłość potrzebuje przestrzeni i czasu, …które ze swej natury są nieograniczone.

Adam Leniec

Film powstał w ramach projektu Cały Ja" – cyklu warsztatów rozwijających potencjał społeczny osób z dysfunkcją intelektualną" – klientów Stowarzyszenia Na Tak. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym ze środków PFRON, będących w dyspozycji Województwa Wielkopolskiego.

 

WSTĘP WOLNY

 


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo