PARASOL

Gérard Godon ( akordeon chromatyczny) oraz Cathérine Grimault (skrzypce) tworzą jeden z najlepszych duetów na tanecznej scenie folkowej w Europie. We Francji są już prawdziwą legendą, potańcówki z ich udziałem zawsze przyciągają tłumy. Ogromną popularność zdobyli także za granicą – we Włoszech, Portugalii, Belgii czy Niemczech. Również dla wielu Polaków kontakt z ich twórczością był początkiem zainteresowań muzyką i tańcami z nurtu „bal folk”. Razem grają od 2007 roku, choć ich doświadczenia z muzyką taneczną są o wiele dłuższe. Prezentują głównie własne kompozycje inspirowane tradycyjnymi melodiami francuskimi.

Duet Parasol ma charakterystyczne i rozpoznawalne brzmienie, które porusza czułe struny u każdego słuchacza. Nie sposób też pozostać zbyt długo tylko biernym odbiorcą, gdyż stopy same podążają na parkiet. W repertuarze duetu przeważają tańce parowe – subtelne mazurki, nastrojowe walczyki w różnych rytmach czy radosne scottishe i polki, nie brak też tańców tradycyjnych jak bourrée. Gérard Godon stworzył nawet własną kompozycję muzyczno-taneczną – scottishe impaire – taniec, którego łatwo się nauczyć i niepodobna o nim zapomnieć.

Nieustanny dialog skrzypiec i akordeonu czaruje, zachwyca i wzrusza, przyciągając do tanecznego kręgu. Dźwięki grane z pasją i delikatnością najlepiej wybrzmiewają w serdecznej atmosferze, którą budują muzycy, na równi z tańczącymi.

http://www.parasolgodongrimault.fr/
http://www.myspace.com/parasolgodongrimault

 

BILETY W CENIE 25/30PLN

 


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo