LENA ROMUL

„INDUSTRIALNIE/INSTYNKTOWNIE”

Lena Romulsaksofon, wokal
Patryk Kraśniewski fortepian, elektronika
Piotr Rubikgitara
Grzegorz Piaseckikontrabas, gitara basowa
Jerzy Markuszewskiperkusja

 

"Słuchając jej odważnej gry, trudno uwierzyć, że to ta sama osoba, która (…) wygrała konkurs dla debiutantów "Jazz Juniors". (…) Romul to osobowość, ma wiele do powiedzenia i wie, jak to zrobić. Ma też w sobie jakąś niesłychaną witalną siłę, dzięki czemu potrafi zaskoczyć improwizacyjną weną i świeżością".

Tomasz Handzik, dziennikarz,Gazeta Wyborcza / Duży Format

Lena Romul promować będzie w Dragonie swoją debiutancką płytę Lena Romul "Industrialnie / Instynktownie". Jest to wydarzenie wyjątkowe, bo Projekt Instynktownie został całkowicie zarejestrowany na płytę właśnie w Dragonie w sierpniu tego roku.

Projekt Instynktownie to materiał inspirowany współczesną muzyką improwizowaną, tworzenie w trakcie koncertu, na podstawie schematów muzycznych napisanych przez artystkę.

Oparty na rytmie, elemencie, który naturalnie porusza ciało, melodiach, które mają za zadanie roztaczać piękno, rozbudzać emocję, i harmoniami wypełnionymi muzyką elektroniczną, współgrającą w interesujący sposób z akustycznym instrumentarium zespołu.

Jest w nim zarówno prostota melodii, słowiańskiej natury, kobiecej wrażliwości. Lecz ta prostota przeplata się z zaczerpniętą z jazzu swobodą improwizacji, dozwolonej podczas koncertu na każdej płaszczyźnie.

BILETY:20/25PLN

 

 

 


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo