RAL7024

RAL7024 – Session_No_058 / 05_04_2013

RAL7024 to zespół złożony z trójki czynnych zawodowo poznańskich architektów, będących jednocześnie aktywnymi muzykami. Powstał 1 kwietnia 2009 roku – założony korespondencyjnie przez wspólną przyjaciółkę. Od początku działalności skupia się na poszukiwaniu niewydobytych jeszcze dźwięków, a sam dźwięk (zjawisko fizyczne) stanowi podstawowy materiał "konstrukcyjny" dla kompozycji budowanych w czasie rzeczywistym, bez jakichkolwiek wstępnych założeń i granic. Tradycyjną notację zastąpiła cyfrowa rejestracja w trakcie kolejnych "sesji", zazwyczaj około godzinnych, których do dzisiaj powstało pięćdziesiąt siedem.

Od sesji 040 trio wspomagane jest regularnie przez skrzypaczkę – Annę Zielińską.

 

Filozofię zespołu w dużym stopniu określa jego nazwa.

RAL jest najbardziej popularnym w Europie systemem dopasowania koloru używanym w przemyśle. 7024 oznacza szarość grafitu. Taka szarość nie jest kolorem, albo jest kolorem złożonym z wszystkich pozostałych. Muzyki zespołu nie sposób zakwalifikować do żadnego nurtu. Każda sesja jest inna, nieporównywalna brzmieniowo i niepowtarzalna.

Istotnym elementem, który wpływa na kształt muzyki jest przestrzeń "sesji" i jej właściwości, za każdym razem traktowane jako równorzędna wartość. To może być pokój dzienny, studio nagrań, garaż, sala teatru, hala fabryczna… albo środek lasu o zmierzchu.

 

Robert Broniarz – perkusja, instrumenty perkusyjne, gitara akustyczna, przedmioty;

Robert Gogol – urządzenia cyfrowe, sterowniki (dekontrolery) własnej konstrukcji, programowanie;

Witold Oleszak – fortepian, dowolny instrument, przedmioty;

Anna Zielińska – skrzypce;

http://www.ral7024.com/

http://annazielinska.wordpress.com/

 

BILETY: 8 PLN

 

 

 

 


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo