LUCAS THEBAUT



Lucas Thébaut to jeden z najbardziej utalentowanych akordeonistów młodego pokolenia wśród francuskich muzyków grających przede wszystkim do tańca. Eksploruje tradycje taneczne różnych regionów Francji jak Poitou i Berry, z równą pasją zajmują go dźwięki towarzyszące tańcom parowym – radosne scottishe, czy subtelne i nastrojowe mazurki. Jego niewyczerpana energia w połączeniu z nieustanną ciekawością dźwięków są źródłem wyjątkowych pomysłów kompozytorskich. Za pomocą swego instrumentu, akordeonu diatonicznego, który zapewnia wielość możliwości interpretacji i kreowanie różnorodnych nastrojów, Lucas w każdym utworze wyczarowuje własny świat, pełen wyjątkowych emocji i charakteru. Fale dźwięków otulają słuchacza, a stopy same suną po parkiecie.

Lucas, mimo młodego wieku brał udział w wielu ważnych i dobrze znanych tancerzom muzycznych projektach. Można go usłyszeć w duecie z ojcem – Robertem, jako Duo Thébaut, a także w takich formacjach jak: Ex Marmita, Mielomanies, Le Gros Trio, E.P.I.C. Trio, Badegoule oraz Balsy Swing. Występuje także z programem solowym, w którym umiejętnie łączy wirtuozerskie opanowanie instrumentu z doskonałym wyczuciem nastroju słuchaczy i tancerzy. Lucas Thébaut koncertował na największych festiwalach bal folkowych we Francji oraz Portugalii, występował również na mini-tournée w USA i Wielkiej Brytanii. Prowadzi warsztaty taneczne i muzyczne, cieszące się ogromnym powodzeniem wśród odbiorców.

Zapraszamy na niecodzienny spacer pośród różnorodnych dźwiękowych pejzaży – na pewno nie będziecie żałować i długo będziecie cieszyć się wspomnieniami tej podróży. Serdecznie zachęcamy również do udziału w poprzedzających koncert warsztatach, które stanowić będą doskonałe wprowadzenie dla osób pragnących poznać francuskie tańce folkowe. Nabyte umiejętności będzie można wykorzystać już na koncercie, wspólnie uczestnicząc w prawdziwie francuskim bal folku w Poznaniu.

 

WARSZTATY TAŃCA Z LUCASEM: 18:00-19:30, wstęp 15PLN

balfolkpoznan@gmail.com

Tańce balfolkowe są oparte na prostych, przystępnych układach wywodzących się bezpośrednio z tradycyjnych tańców. Są to zarówno tańce korowodowe, jak i parowe oraz zabawy taneczne. Pozbawione są funkcji prezentującej dany folklor: pomijają strój ludowy, rozbudowane choreografie i sceniczne wyrafinowanie na rzecz swobodnej zabawy opartej na prostej tanecznej bazie. Najczęściej akompaniament muzyczny jest grany na żywo. Muzyka jest bezpośrednio oparta na motywach tradycyjnych, lecz zawiera również nowoczesne wpływy i autorskie propozycje nowych melodii tanecznych.
 

 ORGANIZATOR: BALFOLK POZNAN

 


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo