DUO ABSYNTHE

BILETY:25PLN


Aurélien Claranbaux (akordeon) oraz Sylvain Letourneau (gitara) tworzą jeden z najbardziej docenianych duetów na tanecznej scenie folkowej w Europie. W rodzimej Francji są niezmiernie popularni, a potańcówki z ich udziałem zawsze przyciągają tłumy. Zdobyli także uznanie za granicą – we Włoszech, Portugalii, Belgii czy Niemczech. Prezentują głównie współczesne kompozycje inspirowane tradycyjnymi melodiami francuskimi, a w swym wspólnym dorobku mają już dwie płyty oraz liczne występy na europejskich festiwalach. Oprócz Duo Absynthe udzielają się także w innych formacjach – Zef, Azilia, Jeff Caresse, FéO, Claranbaux Solo (Aurélien) oraz POKE (Sylvain).

W repertuarze duetu przeważają tańce parowe – subtelne mazurki, nastrojowe walczyki w różnych rytmach czy radosne scottishe i polki, nie brak też tańców tradycyjnych jak żywiołowe bourrée i fandango oraz popularnych tańców z wymianami partnerów jak chapelloise i cercle circassien.

Muzyka Duo Absynthe – jakżeby inaczej – upaja, czaruje i nikogo nie pozostawia obojętnym. Bezpretensjonalnie urokliwe melodie, niebanalne aranżacje oraz doskonałe wykonanie gwarantują tancerzom i słuchaczom niezapomniane doznania. Warto się o tym przekonać na jedynym koncercie w Polsce! Uwaga – można się uzależnić!

Przedsmak dźwiękowy można znaleźć na stronach:
http://soundcloud.com/duoabsynthe
http://myspace.com/duoabsynthe

Potańcówkę poprzedzą warsztaty taneczne.

 
Oficjalnym patronem medialnym koncertu jest portal Folk 24. http://www.folk24.pl/


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo