MEŁECH / WÓJCIŃSKI

Pomysł koncertu w duecie Piotr Mełech- klarnety, Ksawery Wójciński-kontrabas) zrodził się dość spontanicznie i ma być „próbą sił” młodych muzyków przed marcowymi koncertami z pekusistą i kompozytorem Michaelem Zerangiem – sztandarową postacią Chicagowskiej sceny free underground.
Muzycy po kilku wspólnych próbach zarejestrowali robocze demo „duetu” i postanowili skonfrontować z publicznością efekty wspólnej pracy, dla której punktem wyjścia ma być swobodny strumień improwizacji.

Piotr Mełech– aktualnie współtworzy Enterout Trio, Tfaruk LoveComunication, oraz bierze udział w kilku projektach opartych na kreatywnej współpracy muzyków, poetów, aktorów m.in. Patryk Lichota, Kuba Kapral, Edward Pasewicz, Mazzoll& Yazzbout Mazut -powoływanych na potrzeby konkretnych imprez. Brał udział w festiwalach – FRIV Festiwal, I Lublin Jazz Festiwal, Tzadik Festiwal, Kontener Art Festiwal.

Ksawery Wójciński -współpracował z takimi artystami jak Mikołaj Trzaska, Jan Krenz, Gaba Kulka, Hans Peter Salentin, Norris Garner, Martyna Jakubowicz, Wacław Zimpel, Maurycy Zimmermann, Paweł Postaremczak czy Raphael Rogiński.
Współtworzy takie składy jak Emergency jazz sextet, Hera quartet oraz Delirium Tremens w raz z Robertem Kusiołkiem i Antonem Sjarovem. Jest jednym z najciekawszych muzyków improwizujących młodego pokolenia w Polsce. Uczestniczył festiwalach jazzowych w kraju oraz za granicą.


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo