SWEDISH AZZ

Swedish Azz:

Mats Gustafsson: saxophones and live-electronics
Per-Ake Holmlander: tuba, cimbasso
Kjell Nordeson: vibraphone
dieb13: turntables and electronics
Eric Carlsson: drums

Nowy zespół prowadzony przez dwóch tytanów skandynawskiej muzyki improwizowanej: Matsa Gustafssona i Per-Ake Holmlandera, do którego zaprosili trzech innych niezwykłych europejskich improwizatorów. Wszystkich łączy tu zachwyt nad "Golden Age of Swedish Jazz" czyli epoką rozkwitu muzyki jazzowej w Skandynawii – a zwłaszcza Szwecji! Wtedy to aktywni byli tam muzycy którzy odcisnęli piętno swoich osobowości na całej europejskiej scenie jazzowej – by wymienić tylko niektórych z nich: Lars Gullin, Jan Johansson, Bernt Rosengren, Georg Riedel, Lars Werner, Berndt Egerbladh czy Per Henrik Wallin
; i zachwyceni brzmieniem współczesnych im zespołów West Coast (zwłaszcza Dave’a Brubeck’a i Paula Desmonda) wprowadzili tą tradycję do europejskiego jazzu, poszerzając z kolei jazzową o skandynawski koloryt i chłód oraz elementy szwedzkiej muzyki folkowej.

Swedish Azz przemawia jednak własnym głosem – nie stara się wskrzeszać tradycji, ale ją przetwarza i dekonstruuje, pokazuje że może być ona ciągle żywą skarbnicą tematów wyjściowych dla improwizacji prowadzonej w duchu nie tylko jazzu, ale i noise’u, rocka czy współczesnej elektroniki, lub też punktem "dojścia" w którym improwizacja może spotykać się z innymi gatunkami współczesnej muzyki.

 


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo