Red Trio/ Damasiewicz/ Lebik

koncert w ramach cyklu Nowy Wiek Awangardy
ceny biletów: 25 przedsprzedaż/35 w dniu koncertu

Skład:
Hernani Faustino – kontrabas
Rodrigo Pihneiro – fortepian
Gabriel Ferrandini – perkusja
Piotr Damasiewicz – trąbka
Gerard Lebik – saksofon

Jedna z najciekawszych na świecie formacji tworzących muzykę improwizowaną – RED trio – zagra koncerty w Polsce w marcu 2015r. Trasa promująca najnowszy album Mineral wydany w renomowanej wytwórni BOCIAN RECORDS.

RED trio to zespół założony przez trzech lizbońskich muzyków: Hernani Faustiniego,
Rodrigo Pinherio i Gabriela Ferrandiniego reprezentujących czołówkę niezwykle silnej
portugalskiej sceny muzyki improwizowanej. RED trio przedstawia wielotorowe podejście
do muzyki i jej kreowania przez improwizację.

Zespół eksploruje najbardziej płodne zestawienie jazzowego tria, czyli połączenie
fortepianu, kontrabasu i perkusji. W grupie tej idea z reguły uprzywilejowanego fortepianu
obsługiwanego przez sekcję ustępuje miejsca trzem graczom na równej pozycji, którzy
podejmują próbę symbiotycznej i interaktywnej improwizacji pomiędzy sobą, kreując
przestrzeń, w którym barwa i rytm spajają się w jedną spójną całość. Zespół nagrywa dla
renomowanych wytwórni płytowych, takich jak Clean Feed i No business.
RED trio koncertuje na całym świecie będąc gościem prestiżowych festiwali i sal
koncertowych. Na swoim koncie posiada docenione na całym świecie nagrania z jednymi
z najwybitniejszych improwizatorów, Natem Wooleyem i Johnem Butcherem.
Album pt. Empire z Johnem Butcherem został okrzyknięty przez najbardziej opiniotwórczy
światowy portal jazzowy All About Jazz najlepszym albumem roku w r. 2013.

Tym razem RED TRIO zaprosiło do współpracy wybitnych polskich improwizatorów: trębacza Piotra Damasiewicza, oraz saksofonistą Gerarda Lebika. Muzyków połączyła wspólna pasja do kreowania nowych zdarzeń muzycznych poprzez stawianie artystycznych wyzwań. Z każdym z muzyków Piotr Damasiewicz i Gerard Lebik występowali już w różnych konstelacjach, a z Gabrielem Ferrandinim polscy muzycy na stałe współpracują w kilku swoich zespołach min. Power Of The Horns, ImproGraphic, Damasiewicz/Ferramdini, vennCircles.

GERARD LEBIK tworzy dźwięk i muzykę przez improwizację, notację muzyczną oraz manipulowanie materiałem dźwiękowym stosując media akustyczne i elektroniczne takie jak: saksofony, generatory fal akustycznych, obiekty elektroakustyczne, video feedback, software. W 2007 ukończył wrocławską Akademię Muzyczną. Zaczynając od muzyki klasycznej przez jazz, free improvisation dociera do muzyki eksperymentalnej, sound artu i noise’u.

PIOTR DAMASIEWICZ studiował na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Bydgoszczy i Katowicach. Kompozytor, trębacz, założyciel muzycznej asocjacji "Music According To Art" (MATA), prezentującej artystów poszukujących alternatywnych rozwiązań w sztuce (ImproGrafic, VeNN Circle) działającej na przecięciu sztuk intermedialnych. W swojej twórczości, w zależności od charakterystyki danego projektu, sięga zarówno do języka hard bopu, jazzu modalnego, kierując się również w stronę idei free-jazzowych, jak i tradycji europejskiej muzyki klasycznej, aż po osiągnięcia muzyki najnowszej, w tym europejskiej muzyki improwizowanej. Damasiewicz ma okazję prezentować swoją twórczość
w projektach: Damas Ensemble "Power Of The Horns", Piotr Damasiewicz Quartet "Mnemotaksja" jak i również w tych, które współtworzy: "First Exit", "Escape Art" Quintet. Jest członkiem JazzPlaysEurope – muzycznej platformy prezentującej muzyków, kompozytorów z Francji, Belgii, Niemiec, Holandii, Słowacji, Polski. Kurator festiwalu Art Meetings w Ukrainie – projektu którego celem jest promocja polskiej kultury za granicą. Piotr Damasiewicz prezentował Polskę w Take Five Europe w 2013 roku. Laureat II nagrody w kategorii tematów jazzowych w konkursie im. Krzysztofa Komedy, nagrody kulturalnej Warto przyznawaną przez Gazetę Wyborczą, Fryderyka 2013 za debiut jazzowy.
WWW.PIOTRDMAS.COM
 


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo