Michał Biela

Klub Dragon – scena MDK
Bilety : 20 pln

Michał Biela to współzałożyciel cenionego undergroundowego zespołu Kristen oraz basistą Ścianki (z którą nagrał jak dotąd EP *Secret Sister* oraz niewydaną jeszcze *Come November*). Jest współautorem cenionego projektu Kings of Caramel.

W zeszłym roku Michał Biela wydał swą znakomitą debiutancką płytę, która jest obecna w wielu zestawieniach najlepszych płyt 2014 i przyniosła mu nominację do Paszportu Polityki.

Na płycie i na koncercie minimalistyczne ale i chwytliwe piosenki Bieli oparte są głównie na współbrzmieniu jego ciepłego głosu charakterystycznego brzmienia gitary barytonowej. *Jego song-writing jest bardzo ciekawy i pełen nieoczywistych akcentów, czasem jakby odkryty z pozycji post post-rockowych. Nienowoczesny, ale też daleki od zapatrzenia w
tradycję".* *(**www.popupmusic.pl* <http://www.popupmusic.pl/>;*)*

*Jacek Świąder, Gazeta Wyborcza: *

*"Na tej płycie jest muzyka, która nie potrzebuje bicia jej pokłonów, która
"sobie jest", ale narzuca skupienie niczym nocna wizyta w galerii sztuki
albo w kościele. Precyzyjna praca kompozytorska elegancko stapia się z
delikatnością.Wielopoziomowe, głębokie doświadczenie."*

*Agnieszka Szydłowska, Program 3 Polskiego Radia*

*„To szczególny przykład połączenia dojrzałości, świetnego warsztatu
z ochotą na podejmowanie nowych tropów i wyzwań. Jedyny ból – za mało osób
o tym wie!”*

http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/paszporty/1602113,1,muzyka-popularna-nominowani-michal-biela.read

michalbiela.bandcamp.com

WIDEO:
https://www.youtube.com/watch?v=USdYNq5I-Fg

https://www.youtube.com/watch?v=AEURa0n3O1


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo