AUDREY CHEN /WOUTER JASPERS

 Audrey Chen jest amerykańską artystką o chińskich korzeniach posługującą się w swej twórczości muzyką i elementami performance. Urodziła się nieopodal Chicago w 1976 r. Jest utalentowaną wokalistką i wiolonczelistką, korzystającą również z instrumentów elektroakustycznych. Na warsztat muzyczny Chen składają się zarówno tradycyjne i nowoczesne techniki grania. W dużym stopniu wykonuje muzykę improwizowaną o bardzo osobistym i intuicyjnym charakterze. Występy Chen łączą muzykę, ruch i elementy sztuk wizualnych. Artystka występuje solo oraz w kolaboracjach z innymi muzykami i tancerzami. Wśród nich znajdują się nazwiska tej miary co Phil Minton, Tetuzi Akiyama, Toshimaru Nakamura, Ko Ishikawa, Elliott Sharp, Aki Onda, Phill Niblock i wielu innych. Audrey Chen dała wiele koncertów w Europie, Australii, Nowej Zelandii, Chinach, Japonii, Taiwanie i Stanach Zjednoczonych. Jest członkinią Red Room oraz High Zero Cellective, zajmujących się organizacją międzynarodowych festiwali poświęconych muzyce eksperymentalnej i improwizowanej. 

www.myspace.com/audreychen

 

Wouter Jaspers jest muzykiem eksperymentalnym i pisarzem pochodzącym z holenderskiego Tilburga, aktualnie rezydującym w Berlinie. Wywodzący się ze sceny metalowej artysta tworzy muzykę oscylującą wokół takich gatunków jak drone i noise, okraszonych psychodelią lat 60. oraz eksperymentalnym folkiem. Ostatnie lata były dla Woutera bardzo produktywne zarówno pod względem grania koncertów, jak i wydawania swojej muzyki. W 2009 roku nagrał swój drugi album wraz z Emilem Nikolaisenem z Woven Hand, zagrał mnóstwo koncertów w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji. Ponieważ zdaniem artysty muzyka ma za zadanie dotrzeć do każdego, kto jej pragnie, koncerty Woutera mają miejsce na dużych, renomowanych festiwalach, ale nieobce jest mu również granie w rosyjskich garażach. Czasami jego twórczość ma wyciszony i kontemplacyjny charakter, czasami bywa zmasowanym atakiem na zmysł słuchu, ale zawsze podchodzi do niej z wielką pasją.

www.myspace.com/wouterjaspers

 


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo