MOCKUNAS/MEAAS SVENDSEN/BERRE

w ramach cyklu Nowy Wiek Awangardy

Klub Dragon – Scena MDK
g. 20.00
bilety 20/25 pln

Liudas Mockunas – saksofon
Christian Meaas Svendsen – kontrabas
Håkon Berre – perkusja

Liudas Mockunas (LIT) – multiinstrumentalista, absolwent Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru oraz Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze. Jest członkiem Copenhagen Art Ensemble, współpracował z Piere Dørge, Andrew Hill, Mikko Innanen, Mats Gustafsson, Burry Guy, Raymond Strid, Frank Gratkowski, Vladimir Chekasin and Jaak Sooaar. Wykłada w Lithuanian Music and Theatre Academy, jest jednym z założycieli Lithuanian Jazz Federation. Prowadzi również swoją własną wytwórnię, która specjalizuje się w wydawnictwach muzyki improwizowanej.

Christian Meaas Svendsen (NO) – urodził się w Kongsberg w Norwegii. Zycięzca norweskiego JazzIntro w 2012 roku. Współpracuje z wieloma grupami m.in. Paal
Nilssen-Love Large Unit, Ayumi Tanaka Trio, Momentum oraz Aksiom

Håkon Berre (NO) – jest jednym z najciekawszych perkusistów duńskiej muzyki improwizowanej młodego pokolenia. Współpracował z takimi muzykami jak: Peter Brötzmann, Phil Minton, Axel Dörner, Kasper Tranberg, John Tchicai, Mikko Innanen, Tobias Delius,Hilmar Jensson i Fred Lonberg-Holm.


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo