TZADIK POZNAŃ FESTIVAL

 

PROGRAM KLUBOWY

30 LIPCA, 31 LIPCA I 1 SIERPNIA.

TZADIK FILMOWY
: przegląd filmów nagrodzonych na 7. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "ŻYDOWSKIE MOTYWY"

 

30 LIPCA, PIĄTEK, SZA/ZA + MOORYC.

Paweł Szamburski: klarnety
Patryk Zakrocki:  skrzypce, altówka, elektronika, object
Maurycy Zimermann:  laptop

SzaZa czyli duet Szamburski / Zakrocki. Patryk i Paweł to muzycy, improwizatorzy, animatorzy, którzy od 1999 roku aktywnie działają na stołecznej scenie muzyki improwizowanej i sztuki niezależnej. Prowadzili cykle Galimadjaz (www.szmery.com/galimadjaz) oraz Djazzpora (www.djazzpora.art.pl), które w dużej mierze przyczyniły się do uformowania warszawskiej sceny muzycznej. Udzielali się min. w takich projektach jak – Tupika, Meritum, Meoma, Horny Trees, Cukunft, kwartet klarnetowy Ircha Pneumatic, Zakład Produkcji Dźwięku i wielu innych, których nazw nie pamiętają. Tworzą muzykę dla teatru, filmu, kina niemego, tańca współczesnego.

Działają w niezależnym wydawnictwie LadoAbc (www.ladoabc.com)

 

Mooryc (Maurycy Zimmermann) jest absolwentem poznańskiej Akademii Muzycznej – ukończył lutnictwo w 2009 roku, muzyką elektroniczną zajmuje się od czterech lat. Pierwszą epkę wydał we wrześniu 2008 roku w Apparition Recordings, sublabelu Levitate Records, należącego do Jacoba Seville’a. Druga –  "NX9" – ukazała się we włoskiej wytwórni Miraloop. Utwory zamieszczone na obydwu płytach są raczej spokojne, płynnie przechodzą od ambientu do IDM. Choć ostatnie nagrania Mooryca zbliżają się do gatunku muzyki klubowej, nadal cherakteryzują się subtelnością i łagodnością. Rzadko usłyszymy agresywne brzmienia, jednak na koncertach artysta gra utwory mocniejsze, lepiej wpasowujące się w przestrzenie, w których publiczność ma ochotę potańczyć.

www.myspace.com/szamburski
www.myspace.com/zakrocki
www.myspace.com/mooryc


31 LIPCA, SOBOTA.


GABINET MASAŻU UCHA WEWNĘTRZNEGO: JACEK MAZURKIEWICZ / PATRYK ZAKROCKI


Patryk Zakrocki: skrzypce, altówka, elektronika, objects
Jacek Mazurkiewicz: kontrabas

 
Gabinet po raz pierwszy wymasował potrzebujących w ramach projektu Miki Grochowskiej "Rob mi dobrze" w Teatrze Nowym w Warszawie. Wykonujemy masaże lecznicze i relaksacyjne za pomocą precyzyjnie dobranych i zbudowanych (dla każdego pacjenta indywidualnie) utworów muzycznych. Wizyta trwa około 8 minut i składa się z badania wstępnego, diagnozy i zabiegu właściwego. Stosujemy sprawdzoną metodę Prof. Ripplemarka z Zakładu Produkcji Dźwięku (www.zaklad.org), polegającą na wynajdywaniu i rozbudzaniu audiorozkoszy.
Przyjmujemy pojedynczo. Gabinet będzie otwarty przez dwie godziny. Od 19-20 oraz od 22-23.


1 SIERPNIA, NIEDZIELA, OPERA OMNIA NA TZADIKU

Arnold Schonberg "Moses und Aron", Live Recording from the Vienna State Opera 2006
Chorus and Orchestra of the Vienna State Opera
Slovak Philharmonic Chorus
Daniele Gatti: dyrygent

 
1 SIERPNIA, NIEDZIELA.

THE NEÔFARIUS K. V. OCCASIONALLY FLYING ORCHESTRA NO. 249

Zespół został założony przez Neôfariusa V w latach 80tych XIX wieku w małej wiosce rybackiej, na południowy wschód od Odessy. Zamiarem muzyków było przygrywanie na weselach, urodzinach i innych uroczystościach. Dziś Neofarius Orchestra ma zaszczyt podążać ponad 120-letnią tradycją. Tradycja ta nakazuje im otwartość na nowe wpływy muzyczne, dzięki czemu można w ich muzyce znaleźć elementy zakorzenione w muzyce klezmerskiej, bałkańskiej, cygańskiej i polce ale także ska, rockabilly oraz muzyce cyrkowej. Minęło wiele lat, zespół rezyduje dziś w Berlinie, ale wciąż potrafi uczynić każdą uroczystość żywą ucztą muzyczną. W składzie zespołu są muzycy udzielający się również w zespołach punkowych, ska i free jazz.

Robert Porth: kontrabas
Jacob Wilhelm: klarnet
Charlotte Scheer: akordeon
Nane Köpke: geige
José Luis Fuentes Lara: gitara
Norbert Hilbert: schlagzeug


www.myspace.com/neofarius249


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo