ZIEMOWIT SZCZEREK

Fakty po faktach, czyli Szczerek w Dragonie

08.03.2016, godzina 20:30, Mały Dom Kultury/ klub „Dragon”, wstęp wolny.

Rozmowę poprowadzi Damian Nowicki.

Organizator: Fundacja Kultury Akademickiej

Ziemowit Szczerek (ur. 1978) − pisarz, dziennikarz, tłumacz, zawzięty łowca dziwactw i koszmarków geopolitycznych Wschodniej Europy. Laureat Paszportu Polityki za książkę „Przyjdzie Mordor i nas zje”.

 
Spotkanie nie będzie promocją jego ostatniej pozycji „Tatuaż z Tryzubem”, aczkolwiek na pewno o niej wspomnimy. Porozmawiamy o amerykańskim dziennikarstwie w stylu „Gonzo”, na czym ono polega i jak się je uprawia w Europie. Będzie także o podróżach, o dużych i małych politycznych absurdach, które jednym spędzają sen z powiek, a drugim dają nadzieję na lepsze jutro. 
Bez wielkich narracji i akademickiego nadęcia podpytamy o to, co skłoniło Szczerka, aby przejechać Ukrainę wzdłuż i wszerz, dlaczego postanowił zmierzyć się z mentalnością bloku wschodniego, przez pokolenia podlewaną wódką i spirytusem. Nie obędzie się bez pytania o słynny w pewnych kręgach Balsam Wigor.
 
„[Przyjdzie Mordor] wchodzi tak łatwo, jak kultowy wśród polskich plecakowców ukraiński balsam Wigor – który w rzeczywistości jest środkiem na potencję – rozrobiony kwasem chlebowym z przerdzewiałej cysterny. Swoboda, prostota, lekkość, rytm zdań pędzących na łeb, na szyję, wulgaryzmy przyjemne jak pieszczota.” Michał Szymański, „Dwutygodnik”.
 
 


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo