Estbel – potańcówka BAL FOLK

Scena MDK

BILETY
25 zł (przedsprzedaż)
30 zł (w dniu imprezy)

Estbel – ich nazwa zdradza niemal wszystko. W tym duecie Leana Vapper I Hartwin Dhoore dzielą się swoją pasją do muzyki tradycyjnej ze swych rodzinnych stron – Estonii i Belgii. Grają przede wszystkim własne kompozycje, w których wybrzmiewa piękno przyrody i historie ludzi, których spotykają na swej drodze. Inspirują ich także sąsiednie rejony i ich tradycje, stąd w ich repertuarze sporo miejsca zajmują tańce z regionów Francji i Szwecji. Rozkołyszą zwiewnymi walczykami, zawirują w polsce, oczarują piosenkami śpiewanymi po estońsku. Nie zabraknie też mazurek, bourrée, chappeloise i innych tańców dobrze znanych z balfolkowych parkietów, przyprawionych nadbałtycką bryzą.

 
Do zasłuchania, do zatańczenia – koncert i potańcówka, których nie można ominąć tej wiosny.
 
Zagrają:
Leana Vapper – śpiew, flety, dudy 
Hartwin Dhoore – akodeon diatoniczny
 
Przedsmak ich muzyki można znaleźć na stronie:
https://soundcloud.com/estbel
 
W godz. 18.00-19.30 odbędą się warsztaty taneczne, które przygotują każdego chętnego do udziału w potańcówce; koszt 15 zł (płatne na miejscu)


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo