Uczę się być poetką

Fundacja Kultury Akademickiej zaprasza na spotkanie pt. “Uczę się być poetką – o studiach na kierunku twórcze pisanie w Wielkiej Brytanii” . Odbędzie się rówież dyskusja i wieczór poezji angielsko-walijskiej, wystąpi brytyjska poetka Keely Laufer.

 
 
Keely Laufer ukończyła twórcze pisanie na uniwersytecie w Aberystwyth w Walii. Obecnie kontynuuje studia magisterskie w Norwich (University of East Anglia, UEA) na kierunku pisanie poezji. Jest stypendystką UEA Literary Festival Poetry Scholarship. Od kilku lat współpracuje z magazynem literackim „Poetry Wales”, początkowo na stanowisku Student Ambassador, obecnie jako recenzentka i redaktorka. Zaangażowana jest również w projekt UNESCO Cultural Leadership Programme, w ramach którego zajmuje się m.in. organizowaniem warsztatów poetyckich dla młodzieży. Interesują ją także tłumaczenia i języki obce. Z uwagi na swoje polsko-rosyjskie korzenie uczy się rosyjskiego, a niedawno zaczęła poznawać też język polski. 
Będąc Brytyjką niebrytyjskiego pochodzenia, Keely porusza w swojej twórczości tematy związane z tożsamością kulturowo-językową. Kilka z jej wierszy opublikowano w magazynie „The Lampeter Review” http://lampeter-review.com/issue-11/. 
 
Podczas spotkania Keely opowie o studiach twórczego pisania na specjalności poezja w Wielkiej Brytanii. Na czym polegają takie kursy? Jak to jest uczyć się być poetą? Jakie perspektywy zawodowe mają absolwenci pisania poezji? Na spotkaniu poruszymy również kwestię społecznego oddziaływania poezji w Wielkiej Brytanii oraz relacji między poezją a polityką. 
Spotkanie będzie tłumaczone na język polski. Po dyskusji zaprezentujemy wiersze Keely oraz innych walijskich autorów piszących po angielsku wraz z polskimi tłumaczeniami. 
 
 
Spotkanie odbędzie się z udziałem tłumacza.
Prowadzenie: Marta Klonowska
 
Spotkanie jest jednym z wydarzeń Festiwalu Kultury Walijskiej "Eisteddfod UAM": http://fundacja-fka.pl/patronat-festiwal-kultury-walijskiej-eisteddfod/
 
Wstęp wolny.


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo