WOJTEK MAZOLEWSKI TRIO W KWARTECIE

Trio w Kwartecie to wariacja na temat ostatniego spotkania Tria z Dennisem Gonzalezem i echa polskiej szkoły jazzowej w postaci kompozycji Komedy, Trzaskowskiego i innych.

WTMwK to surowa dawka free improvisation w oparciu o wspólne poszukiwania, natchnienia i dyskusje. Za trampolinę do swych skoków w nieznane inspiracje, słóżyć będą utwory K.Komedy, A.Trzaskowskiego i A. Kurylewicza oraz własne kompozycje. Usłyszymy cytaty z filmów "Prawo i pięść", "Bariera", spektakli "Śniadanie u Tiffany’ego" oraz takich klasycznych płyt jak "Music for K.", "Twet" i "Astigmatic".

Wojtek Mazolewski – basista i lider Pink Freud, Wojtek Mazolewski Quintet, Bassisters Orchestra. Koncertował w Ameryce Północnej, Meksyku, Chile, Peru, Argentynie, Afryce, Wyspach Brytyjskich, Francji, Portugalii, Austrii, Szwecji, Niemczech, Czechach, a także Ukrainie, Węgrzech, Słowacji, Słowenii. Przy tych i innych okazjach miał przyjemność zagrać z takimi muzykami jak: Tim Berne, John Zorn, Jacek Olter, Wojtek Waglewski, Fisz, Emade, M.Bunio S., Macio Moretti, Marcin Masecki, Mazzol, Mikołaj Trzaska, Tymon Tymański. Teraz pracuje z nowym zespołem Wojtek Mazolewski Quintet.KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo