Cuentacuentos

Cuentacuentos [Godzina Opowieści] w ramach festiwalu opowieści Una Semana de Cuento.
 
OPOWIADAJĄ: studenci Językoznawstwa & com
JĘZYK: hiszpański
MIEJSCE: Klub Dragon (Mały Dom Kultury), ul. Zamkowa 3
Wstęp wolny.
 
Wcale nie aż tak dawno, w nie tak odległym pubie przy ulicy Libelta, w nie-królestwie Poznaniu pojawiło się po raz pierwszy Cuentacuentos. Było sobie 11 opowiadaczy (a przynajmniej takie mieli aspiracje), którzy za dnia studiowali języki hiszpański. Pewien Argentyńczyk, który akurat przechodził obok, przyłączył się do nich, a także pewna Hiszpanka, która czasami zamieniała się (czasami nadal to robi) w czarownicę. Wszyscy oni chcieli opowiadać nocami historie, by za dnia móc zwyciężać hiszpańską gramatykę. Razem zagłębili się w ciemny las, gdzie pretérito perfecto oraz indefinidos, atakowały ich z każdej strony, ale najgorsze były przyimki i rodzajniki, które zadawały ciosy z ukrycia. Czasami, w najmniej oczekiwanych momentach, atakowały ich również PALABROS, czyli podstępne słowa, które plątały im język i uniemożliwiały dalsze opowiadanie. Uzbrojeni w długopisy między zębami, ukradkowe spojrzenia, ciszę, która rozdzierała powietrze, śpiew syren oraz mowę ciała najbardziej dosłowną, nasi bohaterowie stawili czoła tym strasznym stworzeniom. Aż pewnego dnia, a może nocy, ćwicząc swą pamięć, pokonali potwory, od tak, po prostu.
Tak narodziła się Godzina Opowieści, narodziło się Cuentacuentos.
Od tamtej pory raz w roku, studenci hiszpańskiego w towarzystwie czarownicy, a może babci, pewnego fortepianu, który akurat przechodził obok, idą do lasu, aby zwyciężać językowe potwory. Jednak PALABROS nigdy nie przestały ich atakować, ani w dzień ani w nocy. A pub się zmienił.
 
* Organizuje Una Semana de Cuento oraz Pracownia języka hiszpańskiego Instytutu Językoznawstwa. Festiwal opowieści Una Semana de Cuento odbędzie się w Poznaniu od 30 maja do 5 czerwca 2016. Więcej info o festiwalu na www.facebook.com/unasemanadecuento 
 


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo