W OKU JAZZ RINGU

koncert zespołu *ULYANA ETHNO QUINTET*
9 września 2016, piątek 
Scena na Quadro godz. 19.00 
wstęp wolny
 
Ulyana Hedzik –  wokalistka jazzowa pochodzenia białoruskiego o wielowymiarowym podejściu do śpiewu. Od niedawna wkracza w świat jazzu z własnymi oryginalnymi pomysłami muzycznymi. 
 
(Absolwentka kierunku wokalistyka jazzowa na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Na co dzień zajmuje się również nauczaniem, grą na skrzypcach. Stale swoje umiejętności rozwija, biorąc udział w licznych warsztatach i festiwalach takich jak :  Festiwal Młodego Jazzu II, Novum Jazz Festiwal, Reflektor, Hosanna Festival, ???????? ??????? i inn. W 2014 roku płyta KILAR, w nagraniach której wokalistka brała udział, zdobyła nagrodę Fryderyka. Od niedawna współtworzy warsztaty artystyczne dla młodych białoruskich muzyków " Music Maisternia"  na Białorusi. Jako członek Stowarzyszenia Jazz Poznań, aktywnie promuje i wspiera działania związane ze sceną jazzową w Poznaniu. Koncertuję w roli wokalistki i skrzypaczki.) *  – to można śmiało wywalić
 
W ramach Ulyana Ethno Quintet młoda artystka – Ulyana Hedzik  przedstawia publiczności mało znane, najpiękniejsze białoruskie melodie ludowe w nowoczesnym jazzowym wydaniu. Dzięki współpracy z wspaniałymi muzykami jazzowymi, wdrażając różne idei i podejścia zrodziło się coś niezwykłego. Znajdzie się tu, nieraz w zaskakujących zestawieniach, – liryczność, zaduma, pełen żywioł oraz tajemnica…  lecz same te słowa nie wystarczą. Po więcej trzeba wyprawić się w zaskakującą podróż po nowych muzycznych terenach.
 
Skład zespołu:
Ulyana Hedzik – wokal, aranżacje
Krzysztof Dys – fortepian
Roman Chraniuk – kontrabas
Adam Zagórski – perkusja
Partyk Rynkiewicz – trąbka


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo