Short Talk

Short Talk z Uniwersytetem SWPS: jaka jest Twoja tajemnica?

13.09.2016, g.18.30

Mały Dom Kultury

________________________________________________
 
Dziwne rzeczy dzieją się każdego dnia. W najmniej spodziewanym momencie, w najmniej sprzyjających okolicznościach. Czasem między jedną banalną czynnością a drugą świat wykonuje niedopuszczalny zwrot. Joanna – bohaterka "Staje się" – pewnego dnia znika bez śladu. Co wie o niej jej rodzina i na ile pomocna w poszukiwaniach okaże się ta wiedza?
 
Zapraszamy na pierwszą po wakacjach odsłonę Short Talka z Uniwersytetem SWPS, który odbędzie się 13 września o godz. 18.30. Zapraszamy na projekcję filmu „Staje się” w reżyserii Arkadiusza Biedrzyckiego. W panelu dyskusyjnym weźmie udział reżyser oraz psycholożka Aleksandra Dopierała.
Film zobaczymy dzięki uprzejmości Krakowskiej Fundacji Filmowej oraz Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego.
 
Short Talk to wydarzenie, w którym krzyżuje się film i żywa dyskusja, istotne współcześnie tematy z mnogością opinii, wiedza ekspercka z indywidualnymi odczuciami. Starannie wybrany film krótkometrażowy jest pretekstem do spotkania, na które zostają zaproszeni zarówno eksperci, jak i publiczność. Short Talk jest otwartą platformą do dyskusji, w której udział może wziąć każdy. Program powstał jako efekt współpracy Short Waves Festival z Uniwersytet SWPS Poznań.
 
U W A G A ! 
Wstęp wolny po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego, który znajduje się pod linkiem: http://swps.pl/warszawa/aktualnosci/5947-jaka-jest-twoja-tajemnica
 
_______________________________________________
 
Aleksandra Dopierała – psycholog, psychoterapeuta systemowy, pracownik dydaktyczny Uniwersytetu SWPS. Pracuje w Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy Uniwersytecie SWPS w Poznaniu oraz prowadzi badania naukowe dotyczące zjawiska empatii. Ukończyła podyplomowe studia przygotowania pedagogicznego. Brała udział w szkoleniach dotyczących pracy diagnostyczno-terapeutycznej dzieci i młodzieży min. z zakresu terapii wieku rozwojowego diagnozy i pracy z dziećmi z ADHD.
 
Arkadiusz Biedrzycki – polski reżyser. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Studiował filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego ostatnie filmy “Częstotliwość drgań”, “Źle nam z oczu patrzy” były pokazywane i nagradzane na wielu festiwalach filmowych, m.in. Węgiel Film Festival, Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, czy Union Internationale du Cinema UNICA.
 
www.shortwaves.pl
www.swps.pl
www.facebook.com/festiwalshortwaves


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo