Beam Splitter

10 października 2016 / poniedziałek/

Mały Dom Kultury, godzina 20.00
bilety w cenie 20 pln
 
za duszno: Beam Splitter
 
Beam Splitter tworzą Henrik Munkeby Nørstebø i Audrey Chen, która wraca do Dragona po pamiętnych występach w 2008 i 2012, Nørstebø dał się poznać poznańskiej publice porywającym solowym koncertem w grudniu 2015. Duet posługując się głosem i puzonem manewruje by uzyskać równowagę między delikatnością, intymnością, ekstatycznością i kontrolą. Łączy ich praktyczny zmysł pulsu i swoiste zrozumienie sposobu, w jaki każde z nich dźwiękowo kieruje i puszcza następujące po sobie momenty. Płuca wypuszczają powietrze przez buzie do puzonu i z powrotem, co jest niczym namacalna wymiana oddechowa. 
Zaczęli grać razem w zeszłym roku, a już zdążyli wystąpić na kilku kontynentach. Brali udział w sporym projekcie w Teatro Colon w Buenos Aires i reinterpretacji "Medei" w wykonaniu tancerzy butoh i muzyków przed stadionem olimpijskim w Kijowie. Współpracowali z takimi postaciami jak Phil Minton, Bob Ostertag, Michael Vorfeld, Thomas Rohrer, Valentin Tszin, Flavia Ghisalberti czy Leonel Kaplan. 
 
www.beamsplitter.org
www.henriknorstebo.com
www.audreychen.com
 
za duszno powstało z chęci stworzenia przestrzeni spotkania dla ludzi zainteresowanych nieszablonową muzyką. Prowadzone od 2013 przez Karolinę Karnacewicz (DJ Morgiana) i Piotra Tkacza (DJ 2 Lewe Ręce) objawia się pod różnymi postaciami: klubowej imprezy, kameralnego koncertu, dyskusji z artystą. Potem Karolina i Piotr zapoczątkowali też kolejne inicjatywy: prelekcje "Historie muzyki" oraz domowe występy "Muzyka mieszkalna". Od niedawna zaczęli też prowadzić warsztaty dźwiękowe.
Z wielką radością gościli w Poznaniu między innymi takie postaci jak Cindytalk, Jozef van Wissem, Lucio Capece, Helena Hauff, F ingers, Run Dust, We will fail, RSS B0YS. 
 
za-duszno.tumblr.com
www.facebook.com/zaduszno
https://www.mixcloud.com/za_duszno/


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo