7 resztek głównych

reż. Weronika Fibich, Laura Foremska 

grudnia 2016, g. 18.00,Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44, Poznań

 

Rzecz o ewolucji, socjalizacji i wychowaniu, a nade wszystko o przekraczaniu granic, które nieustannie powołujemy.

 

”Nie dość, że człowiek tyle stracił w drodze ewolucji. To kolejne straty ponosi podczas wychowania. Bezpowrotnie traci głośne śpiewanie, zachłanne jedzenie, odrapane kolana i ciepłe gacie”. (kompilacja tekstów własnych oraz treści znalezionych na stronie internetowej: http://jurgi.atari8.info/my.opera.com/Jurgi/blog/siedem-resztek-ewolucji.html)

 

Spektakl zbudowany został na bazie uwag wynikających z obserwacji otaczającego nas świata, którymi dzielili się uczestnicy warsztatów, a także w oparciu o ich komentarze do zjawisk, które dotyczą pojęcia granic różnego rodzaju – granicy wrażliwości, granicy czasu czy granicy przestrzeni.

 

"Wszystko sprowadza się do linii.

Linia mety na końcu startu,

czekanie w kolejce do szansy na operację.

Wszystko sprowadza się do linii.

Rysowanie linii na piasku i modlenie się,

żeby nikt ich nie przekroczył.

Więc możesz marnować czas na rysowanie granic."

(Natalia Aleksandrowska)

 

Uczestnicy warsztatów/aktorzy w spektaklu:

Szczepaniak Barbara, Szczepańska Gabriela, Bródka Agata, Wróblewska Paulina, Dercz Kinga, Szafran Martyna, Gorzelańczyk Zofia, Aleksandrowska Natalia, Młodzińska Zuzanna, Wojewoda Tomasz, Maciejewski Bartosz, Przywała Bartosz, Chudy Sebastian, Huzarski Jakub, Czapiewski Kosma, Kundegórski Witold

Rysunki: Tina Siuda

Teksty: wiersze Natali Aleksandrowskiej, fragment piosenki z repertuaru Macieja Czaczyka, kwestie aktorów powstały podczas warsztatów w oparciu o ich wypowiedzi, tekst wykładu jst kompilacją własnych przemyśleń i materiału znalezionego na stronie internetowej: http://jurgi.atari8.info/my.opera.com/Jurgi/blog/siedem-resztek-ewolucji.html

Zdjęcia: Paulina Skorupska 

Wsparcie pedagogiczne: Kinga Reszel, Krystian Raszel oraz Marta Chlebna

 

Spektakl jest efektem warsztatów teatralnych dla młodzieży z Ośrodka Szkolno-Opiekuńczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Z. Tylewicza w Poznaniu. 

 

BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI DO ODBIORU W KASIE TEATRU ÓSMEGO DNIA, ul. Ratajczaka 44, Poznań.

 

Dziękujemy Teatrowi Ósmego Dnia za udostępnienie sali.

 

W ramach projektu "Performanse wspólne".

Kuratorki: Agata Podemska / Paulina Skorupska.

 

Organizator: Fundacja Mały Dom Kultury.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Poznania.


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo