YALDA NIGHT

YALDA NIGHT

22 grudnia (czwartek) o 21:00 w Małym Domu Kultury 

 

O tej porze roku większość z nas myśli o świętach Bożego Narodzenia. My dla odmiany chcielibyśmy zwrócić waszą uwagę na święto wywodzące się z dawnego Iranu. Chodzi o noc Yalda (najdłuższą noc w roku), podczas której Irańczycy cieszą się ze zwycięstwa światła nad ciemnością, gdyż od tej pory dni stają się coraz dłuższe. 

Wraz z Irańczykami mieszkającymi w Poznaniu będziemy wspólnie celebrować to przedislamskie święto, które do dzisiaj jest obecne w kulturze Iranu. 

 

W programie między innymi:

– krótka prezentacja historii nocy Yalda (w języku polskim)

– klasyczna muzyka perska NA ŻYWO

– wróżby z poezji irańskiej

– przekąska z owocu granatu, ściśle związanego z nocą Yalda

– wspólne tańce

 

WSTĘP WOLNY!

 

ENGLISH

This time of year everybody thinks about Christmas. We in turn would like to draw your attention to an old Persian holiday. Yalda Night (the longest night of the year) is an occasion to mark the victory of light over darkness since as of this night, each day becomes longer. Together with Iranians living in Poznan we will celebrate this old tradition, which is still vivid in the contemporary Iran.

 

On the agenda:

– short presentation about the history of Yalda Night (in Polish, but we can also provide assistance in English if needed)

– LIVE Persian classical music 

– fortune telling with Iranian poetry

– pomegranate snacks

– dancing

 

 

We’ll see you on 22nd December (Thursday) at 9 pm in Mały Dom Kultury! ( on the first floor of the Dragon club)

 

ENTRANCE FREE!


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo