Trippy Sama

Trippy Sama – z Indii do Dragona – ZaFajni 2

26.03.2017

g. 20.00

Wstęp wolny.

 

Klub Dragon, Fundacja Mały Dom Kultury i ja czyli Adi Kaniewski organizujemy wyjątkowe wydarzenie; jako kurator festiwalu ZaFajni zaprosiłem muzyków z kolektywu Trippy Sama. 

Poznałem tych niesamowitych Hindusów na Goa, potem pojechaliśmy do Dheli gdzie przebywałem z nimi dwa miesiące. Aran Ali Reza Dehlvi, Azaan Khan, Hemant Chakraborty, Kartikeya Vashist, Makrand Sanon, Jayant Parashar, Rahul Sharma grają na tradycyjnych instrumentach takich jak: djembe, darbuka, marchand, cajon, tabla, dholak, ghatam, sur sangam, ragaphone i bambusowe i śpiewające flety. Ich muzyka to hołd złożony tradycji z domieszką nowoczesności.

Słuchałem ich muzyki dzień w dzień co było trochę…nudne. Kiedy wróciłem do kraju, odpocząłem, nabrałem dystansu i wtedy muzyka TS uderzyła we mnie całą mocą. Teraz będę miał okazję podzielić się z Wami tymi wrażeniami w sposób szczególny.

Z uwagi na odległość koncert odbędzie się w dość nowoczesnej formule. Kolektyw Trippy Sama grać będzie w Delhi a my za pośrednictwem światłowodu doświadczać będziemy indyjskiej kultury live.

Ten koncert to pierwszy krok do zaproszenia tych muzyków do Polski.

 


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo