Bachorze & Szpura & Zemler

Wspólny koncert zespołu Bachorze, Pawła Szpury oraz Huberta Zemlera

Pierwszy set: Hubert Zemler Solo

Drugi set: Bachorze & Pilokatabaza (Szpura&Zemler)

 

12.05.2017, g. 20.00

Klub Dragon/ Scena MDK

bilety 25 pln

 

Paweł Szpura wydał w 2016 roku nakładem Instant Classic album "Elite Feline" z grupą Lotto. Również w 2016 roku Bachorze wydało w Pawlaczu Perskim album "Okoły gnębione wiatrem".

 

Paweł Szpura – perkusja

Paweł Doskocz – gitara elektryczna

Michał Biel – Saksofon barytonowy

Maciej Maciągowski – syntezator

 

https://instantclassic.bandcamp.com/album/elite-feline

https://pawlaczperski.bandcamp.com/album/oko-y-gn-bione-wiatrem-ppt36

 

Bachorze – Grupa prezentuje swój brak wyobraźni w pełnym skupieniu, niejednokrotnie w melancholijnym uniesieniu boryka się z własnymi słabościami, tocząc bój o efemeryczność improwizacji i jej granice jednocześnie. Bachorze podąża śladami, które samo zostawia, tworzy zwiewne miniaturki, sarabandy i inne kaprysy. W marcu 2016 roku premierę miał pierwszy album „Okoły gnębione wiatrem”, który ukazał się na kasecie nakładem wydawnictwa Pawlacz Perski:

 

„Bachorze gra, jakby wzięło sobie do serca radę Captaina Beefhearta – jak tonący próbujący dotrzeć do brzegu. ”Okoły gnębione wiatrem„ to brudne noisowe materie zamknięte w klatce nieregularnego pulsu i zainfekowane bluesowym wirusem. Psychodrama? Inscenizacja? Miejski rytuał? A może to duchy ostatnich wiejskich muzykantów próbują odnaleźć swoją drogę w postindustrialnym chaosie?”

 

Bachorze konsekwentnie grzęźnie w miejscu, gdzie na rozpalone słońcem życie od zażynek do dożynek pomroka nachodzi. Przez kłosy żyta i pszenicy prześwituje zarzewie upadku, kult tradycji ludowych staje w obliczu wrogiej siły. „Nie wystarczą cztery strzały w rogach powały”. Bachorze zatopione w aurze morowego spustoszenia popada w zadumę nad hałasem tych wydarzeń.

 

https://soundcloud.com/bachorze

https://pawlaczperski.bandcamp.com/album/oko-y-gn-bione-wiatrem-ppt36

http://www.facebook.com/bachorze/

http://www.youtube.com/watch?v=MmxPD6rDoiw

 

Paweł Szpura to perkusista, który w swojej grze z powodzeniem kompiluje różne muzyczne style. Pobrzmiewają tu inspiracje perkusją czarnej i arabskiej Afryki, tradycje tureckie, nie brak nawiązań do amerykańskich perkusistów rockowych z lat 60. i 70. Gra Szpury jest lekka i rytmiczna zarazem, co zbliża go do tradycji gry spod znaku Eda Blackwella i Hamida Drake’a, z którym zagrał podczas Krakowskiej Jesieni Jazzowej w 2013 r. Współpracował z takimi zespołami jak Cukunft, HERA, Wovoka. Z Łukaszem Rychlickim i Mike’m Majkowskim tworzą trio Lotto.

 

https://www.youtube.com/watch?v=ErG7vJ-L5-M

 

Hubert Zemler, perkusista, kompozytor. Jako perkusista koncertował w Europie, w Stanach Zjednoczonych, w Turcji, na Bliskim Wschodzie (Syria, Jordania, Egipt, Liban) oraz w Korei i Japonii. W 2009 roku w Korei Południowej zdobył brązowy medal na międzynarodowych Igrzyskach Delfickich w kategorii „perkusja solo”.

Jest również interpretatorem muzyki współczesnej. W jego repertuarze są utwory kompozytorów XX i XXI wieku: "AIR" Helmuta Lechenmanna (wykonane na koncercie inauguracyjnym festiwalu Warszawska Jesień 2015 z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Alexandra Liebreicha), Steve Reich (brał udział w pierwszym polskim wykonaniu Music for 18 Musicians), Tadeusz Wielecki, Zygmunt Krauze, Tomasz Sikorski, Cornelius Cardew, Zdzisław Piernik, Arturas Bumsteinas.

Równolegle z klasyczną edukacją i współpracą z orkiestrami symfonicznymi udzielał się w zespołach jazzowych, zgłębiał tajniki improwizacji i muzyki eksperymentalnej. Obecnie jest jednym z najbardziej aktywnych perkusistów polskiej sceny improwizowanej, eksperymentalnej i free jazzu. Występuje na jednej scenie z przedstawicielami różnych nurtów muzycznych, takich jak jazz , world music , rock i blues muzyka improwizowana. 

Współtworzy warszawskie zespoły sceny niezależnej: Piętnastka (wraz z Piotrem Kurkiem), Slalom (z Bartoszem Weberem i Bartłomiejem Tycińskim), Shy Albatross (z Raphaelem Rogińskim , Natalią Przybysz i Miłoszem Pękalą) trio jazzowe LAM (z Wacławem Zimplem, Krzysztofem Dysem), duet Pilokatabaza (z Pawłem Szpurą) oraz angażuje się w wiele projektów z pogranicza muzyki współczesnej i improwizacji. 

 

Współpracował między innymi z Johnem Tilbury, Evanem Ziporynem, Gyanem Riley’em, Agusti Fernardezem, Felixem Kubinem, Reinaldo Ceballo, grupą Kwadrofonik, zespołem Mitch & Mitch, Kamilem Szuszkiewiczem, Raphaelem Rogińskim, Wacławem Zimplem, kolektywem "Kawalerowie Błotni" .


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo