Widoki. Pokaz etiudy warsztatowej

Przetrzeć szybę, wyjrzeć przez okno i zamiast codziennej krzątaniny zobaczyć inny świat: krajobrazy urwistych gór, pachnących lasów, czarownych jezior, mórz i oceanów. Odrobina wyobraźni, a świat nabiera kolorów, otwiera przestrzenie, rozwiewa firanki, wypełnia pokój i wszyscy zaczynamy tańczyć i grać na wyobrażonych instrumentach w słynnym big-bandzie Luisa Armstronga „What a wonderful world”…

 

Występują: Anna Augustyniak, Łukasz Idzikowski, Krystyna Imilińska, Krzysztof Mariankowski, Filip Marković, Jarosław Paciorek, Maciej Pintera, Kinga Skorupka, Marta Turostowska, Natalia Turostowska.

 

Reż. Marcin Kęszycki / Konrad P. Szymański

Skrzypce: Kasia Klebba

 

W ramach projektu „Performanse wspólne”

Kuratorki: Agata Podemska / Paulina Skorupska

Organizator: Fundacja Mały Dom Kultury

 

Spektakl jest efektem warsztatów teatralnych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

 

Projekt dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Poznania.

 

25 kwietnia 2017, g. 18.00, Mały Dom Kultury, ul. Zamkowa 3/4, Poznań


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo