Lotto. Re(we)lacje!

Akcja w przestrzeni publicznej 

Miejsce akcji: plac przed restauracją "Dobra i Wino".

 

Zapraszamy do gry. Na każdego czekają przypadki i zrządzenia, które nie zależą od woli ani starań. Wynik nie jest możliwy do przewidzenia, bo akcja RE(we)LACJE! jest igraniem z losem. Nie istnieją strategie umożliwiające polepszenie swojego wyniku. Przeznaczenie to podstawowa zasada, która determinuje kolejne działania. Gracze nie wiedzą czy los kupią, czy przyjdzie im go wypożyczyć, a może na określony czas zamienić. Nie ma przegranych, każdy wygrywa! Jest wiele losów ale jedno przeznaczenie – przyszłość! Można los swój własny posmakować, dotknąć albo dedykować. RE(we)LACJE! są okazją do wsłuchania się w relacje innych. To również sposobność do budowania relacji własnych.

 

Wystarczy zgłosić się do punktu, gdzie maszyna losująca ustali kolejność rozpoznawania dróg. Te doprowadzą do miejsc, gdzie spotkanie stanie się kluczowym punktem zrządzenia.

 

 

RE(we)LACJE! stanowią z jednej strony kontynuację pracy i rozważań podjętych w dwóch pierwszych spektaklach, z drugiej tworzą możliwość nawiązania relacji – jeden na jeden – osób z niepełnosprawnością z pełnosprawnymi użytkownikami przestrzeni publicznej. Spektakl jest próbą zbadania społecznych granic i jednoczesnego ich przekroczenia. W symboliczny sposób oddaje przestrzeń publiczną osobom, które często wyłącznie z powodu ograniczeń fizycznych, nie mogą z niej w pełni korzystać.

 

Artyści: młodzież i wychowawcy Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Z. Tylewicza w Poznaniu

Opieka reżyserska: Weronika FIbich

Organizator: Fundacja Mały Dom Kultury

Dofinansowano ze środków Miasta Poznania

 

Za udostępnienie miejsca i wsparcie dziękujemy Agnieszce Frankowskiej i restauracji Dobra i Wino!


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo