BAJZEL

BAJZEL to solowy projekt muzyka, który przy pomocy zapętlania sampli perkusyjnych, gitar granych oraz vocali śpiewanych przez niego na żywo tworzy muzykę do złudzenia brzmiącą jak kilkuosobowa formacja. Jego charyzmatyczne występy, przysporzyły mu już sporo fanów w całej Polsce. Bajzel to niespokojny, artystyczny duch i dlatego jego płyty są w pełni autorskie. Muzyk sam komponuje, pisze teksty, nagrywa wszystkie dźwięki a nawet projektuje okładki. Jego debiutancki album zatytułowany po prostu „Bajzel” został dobrze przyjęty przez krytykę i środowisko muzyczne.

Bajzel został zaproszony na trasy takich wykonawców jak LAO CHE, POGODNO, KASIA NOWSOWSKA, BAABA, czy TYMON & TRANSISTORS.
Ten ostatni zaproponował mu współprace ze swoim wydawnictwem Biodro Records. Trasę koncertowa promująca płytę zwieńczyły występy na festiwalach, m.in. „GARAZ”, „OPEN’ER” i „OFF”. Piosenka „WINDOW” promująca album doczekała się profesjonalnie zrealizowanego teledysku w SAN FRANCISCO, który otrzymał nagrodę na YACH FILM FESTIVAL 2008 za najlepsza reżyserie. Ta sama piosenka znalazła się również na składance amerykańskiej edycji „WOODSTOCK FILM FESTIVAL 2008”, a inne piosenki z płyty na polskich składankach „WE ARE FROM POLAND Vol.2”, „ALTERNATIVEPOP Vol.1 „, oraz płycie z sesjami radiowymi
p.t. „OFFSESJE 1”, nagranej w legendarnym studiu radiowej
TROJKI im. AGNIESZKI OSIECKIEJ.

W roku 2009 powstał drugi krążek Bajzla -„Miłośnij”. Ta płyta to prawdziwe zaskoczenie dla pozyskanych już fanów albowiem w znacznym stopniu różni się od poprzedniej. Po pierwsze Bajzel objawia się jako zdolny tekściarz pisząc tym razem całkowicie po polsku. I choć kompozycje pochodzą całkowicie z serca, to utwory dalekie są od przesłodzonego banału. Bajzel bawi się słowami, zestawiając je w sposób niekonwencjonalny, zakrapiając ciętym dowcipem, a po kilkukrotnym przesłuchaniu piosenki możemy ja odczytywać na wielu płaszczyznach.
Po drugie Bajzel nie przestaje też eksperymentować w muzyce. Tu także dokonuje niestandardowych zestawień, miesza różnorodne style i tworzy parę nowych. Druga płyta Bajzla jest dużo bardziej osobista i dojrzała. Zamiast nieokiełznanej energii można na niej odnaleźć przemyślane kompozycje i niezwykle interesujące teksty, choć i te ciągle zawierają specyficznie zwariowany bajzel.

www.myspace.com/bajzel


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo