Alina Margolis Edelman

– pokaz filmu

Mały Dom Kultury
Wstęp wolny.
 
Zapraszamy na projekcję dwóch  filmów: „Ala z elementarza” scenariusz i rezyseria Edyta Wróblewska oraz „Alina Margolis, Lekarz Świata” scenariusz Maria Melhior, rezyseria Caroline Bibring, poświęconych uczestniczce powstania w Getcie Warszawskim w 1943 r. i w Powstaniu Warszawskim w 1944 r., lekarce – pionierce leczenia cukrzycy u dzieci w Polsce,  która z organizacjami Lekarze bez granic i Lekarze Świata ratowała boat people, leczyła dzieci w Nikaragui i Salwadorze,  współzakładała  w Polsce w 1991 r. organizację pomocy dzieciom krzywdzonym Fundację Dzieci Niczyje – dr Alinie Margolis Edelman (1922 – 2008).
 
Pokaz organizowany jest w ramach obchodów w Polsce i na świecie 25-lecia działalności Fundacji Dzieci Niczyje oraz dla uczczenia  rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim 19.04.1943 r.  
 
Po projekcji krótka prezentacja działalności Fundacji Dzieci Niczyje oraz dyskusja z udziałem Zofii Winawer – byłej wolontariuszki od PR w Fundacji Dzieci Niczyje, obecnie w kapitule Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman.  W dyskusji wezmą udział Jagoda Budzik oraz dr Piotr Forecki.   
 
Organizatorzy pokazu Fundacja Mały Dom Kultury i Fundacja Dzieci Niczyje serdecznie dziękują Studiu Filmowemu Kalejdoskop, producentowi filmu „Ala z elementarza” za wyrażenie zgody na projekcję filmu.
 
Po projekcji filmu będą zbierane pieniądze na wydanie fotobiografii o Alinie Margolis Edelman.

 


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo