WARSZTATY Z SAINKHO

Zapraszamy na warsztaty wokalne prowadzone przez SAINKHO NAMTCHYLAK.

 

ZGŁOSZENIA: mdk@krzyk.pl w tytule WARSZTATY z SAINKHO

KOSZT: 45 zł od osoby
(ilość miejsc ograniczona)

SAINKHO NAMTCHYLAK  

Urodzona w Republice Tuva (południowa Syberia). Śpiewać zaczęła w 1975 roku w zespole "Sayani" w Tuvie. Ukończyła wyższą szkołę muzyczną oraz Gnesin Academy w Moskwie w 1989 roku; dwa lata później przeprowadziła się do Wiednia. Jej udział można zauważyć w wielu interesujących projektach; wraz z muzykami i śpiewakami jazz i world music wydała ponad 30 albumów we współpracy z różnymi wytwórniami w Europie, Kanadzie, Japonii i Chinach.

Muzyka tradycyjna jest tylko jednym z aspektów niesamowitej podróży, jaką odbyła jej dusza nomady z dala od rodzimej ziemi, wiodąca przez film, performance, elektronikę, improwizację, dance i world music, przesycając twórczość jej własnym uduchowieniem, syberyjskim folklorem oraz Buddyjskimi rytuałami pozwalającymi poszerzać jej  niesamowite zdolności wokalne.

Jednym z jej pierwszych muzycznych doświadczeń był khoomei, niezwykły śpiew, pełen podtekstów, praktykowany w Azji centralnej. Dzięki tej technice nie mniej niż cztery wysokości głosu są jednocześnie harmonijnie uwalniane. Sugestywne i mistyczne, przyzywa duchy szamanów, przenosi jej duszę na stepy i zaprasza, porywa w jej indywidualną, głęboko personalną podróż.


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo