KONCERT KOMPOZYTOREK

W ramach festiwalu NO WOMEN NO ART

Cz. I W starym zamczysku na skale

 

Wykonawcy:

Anna Budzyńska, Maria Naganowska, Marek Paśko – śpiew

Ewa Fabiańska – fortepian

Paulina Graś – flet

Wojciech Jeliński – puzon

Jakub Majda – klarnet

Kwartet smyczkowy w składzie:

Anna Machowska – skrzypce I

Dominika Dołżyńska – skrzypce II

Karolina Waścińska-Łukanowska – altówka

Aleksandra Walczak – wiolonczela

 

Utwory (pieśni i kołysanki):

Potop

Było sobie złe wilczysko

W starym zamczysku na skale

Pieśń o wielkim słoneczniku

Kiedy ptaszki i motylki

Uśnij dziecię, uśnij

Nie bój się burzy

 

 

Opis pierwszej części koncertu:

 

Prawie sto lat temu kilkunastoletnia Hania, wnuczka sławnego pisarza Aleksandra Fredry, ułożyła kilka wesołych piosenek.
Piosenki te, a także zasłyszane, stare, liryczne kołysanki, śpiewane przez jej nianię, powtarzała wiele lat później innym dzieciom, od wielu lat były obecne w jej rodzinie.
Dziś jedna z wnuczek Anna Budzyńska, postanowiła podzielić się z Wami tymi melodiami i nagrała płytę, na której pieśni i kołysanki śpiewają różni członkowie jej rodziny wraz ze znakomitymi instrumentalistami – studentami i absolwentami Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.
Zapraszamy do wysłuchania pierwszego publicznego wykonania tych piosenek i kołysanek w aranżacjach młodej, poznańskiej kompozytorki Ewy Fabiańskiej.
Mamy nadzieję, że teksty (piękne i zabawne) oraz melodie (i te wesołe i te spokojne) porwą dzieci we wspaniały Świat Wyobraźni, a rodziców- w Świat Wspomnień!

 

 

 

Cz. II Magiczne kredki. Opera o komputerach. Dla dzieci.

(Utwór nagrodzony III Nagrodą w konkursie Wrocławskiej Opery Leopoldinum w 2009 r.)

 

Pomysłowy Pawełek swój nowy telefon komórkowy zamienił w szkole na niezwykłe kredki spełniające marzenia. To, co narysuje się przed zaśnięciem, w nocy staje się rzeczywistością. Chłopiec zapragnął zwiedzić Internet, wiele słyszał o jego stronach, o serwerach, portalach i komunikatorach, a nie wiedział dokładnie co to znaczy. Przy pomocy magicznych kredek postanowił zwiedzić tajemną twierdzę Internetu… O tym, jak mu się to udało opowiada opera napisana przez młodą, poznańską kompozytorkę Alinę Kubik. Fragmenty utworu, pierwotnie napisanego na orkiestrę i solistów usłyszycie dziś w mniejszej obsadzie kwartetu smyczkowego, a całą historię przedstawi Wam autorka opery.

 

1.                  Uwertura.

2.                  Aria Pawełka.

3.                  Taniec Kredek.

4.                  I Kołysanka.

5.                  Nadejście snu.

6.                  Aria Serwera.

7.                  Aria Plory.

8.                  Barwność Internetu.

9.                  II Kołysanka.

 

 

W kwartecie smyczkowym zagrają:

Mikołaj Pokora skrzypce I

Alina Kubik skrzypce II

Jędrzej Kaczmarek altówka

Katarzyna Krawczak wiolonczela

 

http://nowomen-noart.pl/

 

WSTĘP: 5ZŁ






KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo