POKAZ FILMU HAPPINESS Z MUZYKĄ NA ŻYWO

Do filmu Happiness ( Sczastye ) gra Waldek Rychły z Zespołem:

Asia Zielecka
– flet
Dawid Fabisiak – skrzypce
Waldemar Rychły – gitara

Muzykę do filmu przygotowano w oparciu o rosyjskie melodie ludowe, opublikowane pod redakcją Piotra Czajkowskiego i M. Bałakirjewa w latach 1866 i 1872.

Happiness (szczęście, błogostan)(1934) Aleksandra Medvedkina, tak awanturniczy jak żaden inny z sowieckich filmów, jest komiczną przypowieścią skomponowaną przez Texa Avery oraz Luisa Buñuel.

Przedstawia ona w sposób satyryczny sytuację sowieckiego rolnika, którego świadczenia na rzecz państwa, kościoła i rówieśników odbywają się kosztem jego osobistej satysfakcji. Nieszczęśliwy Khmyr, dostaje od swojej żony zadanie, cel życiowy – iść w świat i znaleźć szczęście, aby nie zakończyć żywota niezadowolonym po latach trudu, jak jego ojciec. Poprzez stylistyczną przesadę i systematyczne ataki na przed- i porewolucyjne rosyjskie „najukochańsze” instytucje, film osiągnął szerokie i głęboko trafiające przesłanie ataku na ograniczenia nakładane na wolność pracowników w rosyjskim społeczeństwie.
Z powodu swojego antybolszewickiego poczucia humoru film był zakazany w Rosji na 40 lat. Wywołał sensację wiele lat później (lata ’60)w Związku Radzieckim i Europie Zachodniej, kiedy to niektórzy filmowcy z dawnych lat zostali „zrehabilitowani”. Zabawne, ponieważ jego pierwsze wyświetlanie przeszło prawie niezauważone.

BILETY: 25ZŁ
 


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo