JAZZPOCALYPSE

Skład zespołu:
Sebastian Zawadzki instrumenty klawiszowe
Wojtek Świecagitara i efekty
Asger Nordtorp Pedersengitara basowa
Janosch Pangritzperkusja
 

*INTERNATIONAL JAZZPOCALYPSE (Polska/Dania/Niemcy)*

To unikalny efekt współpracy czwórki młodych muzyków i kompozytorów z trzech różnych krajów Europy: Polski, Danii i Niemiec. Poznali się w Academy of Music and Dramatic Arts of Southern Denmark. To trzy odmienne kultury muzyczne zmieszane w jednym, wyjątkowym projekcie.

Podczas koncertu, zespół tworzy intrygujący obraz dźwiękowy, wykonując jednocześnie spontaniczne, freejazz’owe momenty i skomponowane utwory. Muzycy kreują zarówno delikatne, pastelowe dźwięki, jak i ostrzejsze, electro-punkowe brzmienia. Odkrywają nieograniczone możliwości, jakie daje im ich wspólny język: jazz.

Sebastian Zawadzki – instrumenty klawiszowe
Polski pianista, obecnie zamieszkały w Danii. Laureat wielu konkursów jazzowych, między innymi Novum Jazz Festival w Łomży, Przegląd Młodych Zespołów Jazzowych w Gdyni. Gra w kilku zespołach o zróżnicowanej stylistyce, jest także liderem Sebastian Zawadzki Trio. Uczestniczył w trasach koncertowych w Polsce, Niemczech, Danii i Belgii.

Wojtek Świeca – gitara i efekty
Młody, ale doświadczony muzyk z Poznania. Choć jest przede wszystkim gitarzystą jazzowym, w swojej karierze współpracował z wieloma różnymi składami grając rock, funk, reggae, a nawet dubstep. Na scenie muzyki improwizowanej debiutował w zespole S.O.T.B. Quartet (Jazz Juniors 2007). Jest też współpracownikiem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i kameralnego zespołu Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Asger Nordtorp Pedersen – gitara basowa
Urodzony w małym miasteczku Assens w Danii. Obecnie studiuje w Odense, pod okiem Bo Stiefa – legendarnego duńskiego kontrabasisty, współpracownika m.in. Milesa Davisa i Krzysztofa Komedy. Asger skupia się wyłącznie na gitarze basowej, świadomie rezygnując z kontrabasu. Mimo to, dzięki doskonałemu brzmieniu i wyczuciu melodii z powodzeniem wykonuje niemal każdy rodzaj muzyki, przez co jest jednym z najbardziej zapracowanych duńskich basistów młodego pokolenia.

Janosch Pangritz – perkusja
Niemiecki perkusista, działający na scenach Hamburga i Berlina w rozmaitych formacjach, od trio po big bandy. Stypendysta Yehudi Menuhin e.v. W roku 2009 był kierownikiem artystycznym i solistą w przedstawieniu "Horror Vacui" w Deutches Schauspielhaus w Hamburgu. Z kolei w roku 2010 na Elbjazzfestival wystąpił w big-bandzie u boku Joe Gallardo i Nilsa Landgrena.


BILETY W CENIE 10 ZŁ W PRZEDSPRZEDAŻY ORAZ 15 ZŁ W DNIU KONCERTU
 


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo