QUAKI ENSEMBLE – ŁYSZKIEWICZ/VOLQUARTZ/ GBUREK

W ramach festiwalu Nowy Wiek Awangardy

Quaki Ensemble – grupa o międzynarodowym składzie powołana do życia przez Piotra Łyszkiewicza saksofonistę młodego pokolenia. Do współpracy zaproszeni zostali muzycy sceny eksperymentalnej o imponującym dorobku artystycznym Ove Volquartz(Ger) i Jeff Gburek(USA). Zespół eksploruje możliwości improwizowanej muzyki elektro-akustycznej oraz rozszerzonych technik instrumentalistyki. Muzycy łączą ambientowe brzmienia rodem ze Skandynawii z noizową ekspresją i zagęszczoną fakturą dźwiękową. Muzyka Quaki Ensemble pobudza wyobraźnię abstrakcyjną poprzez kreowanie obrazów dźwiękowych będących autorskimi kompozycjami.

Ove Volquartzklarnet kontrabasowy

Multiinstrumentalista z Getyngi w Niemczech o wieloletnim doświadczeniu w dziedzinie free jazzu i muzyki improwizowanej. Ma na swoim koncie wiele interdyscyplinarnych projektów, w których kolaboruje z tancerzami klasy Tadashi Endo, malarzami, poeatmi. Do muzyków, z którymi Ove Volquartz współpracował zaliczają się: Cecil Taylor, Roscoe Mitchell, Peter Kowald, Gunter Hampel, Barre Phillips, Lester Bowie, Barry Guy, Perry Robinson, Jeanne Lee, Mark Whitecage, Chris Sharkey, Maria Jardardottir, Dave Kane, Richard Ormrod, Ulrik Thorsrud, Christophe de Bezenac, Annexus Quam, Biggi Vinkeloe, Rebekka Uhlig, Martin Speicher, Georg Wolf. Peer Schlechta, Ray Kaczynski.

Jeff Gburekgitara preparowana, elektronika

Gitarzysta, kompozytor, improwizator, artystą dźwiękowy i wizualny, a także poeta. W swojej muzyce wykorzystuje zarówno gitarę tradycyjną jak i preparowaną, elektronikę, field recordings i konstruowane przez siebie ”maszyny dźwiękowe". Mieszkał w takich miejscach jak: Buffalo, San Francisco, Florencji, Montreal, Nowy Jork, Austin, Tokyo, Dżakarta, Taos, Albuquerque, Berlin, Lyon, Liege. W każdym z tych miast spotykał się i współpracował z
wyjątkowymi muzykami. Rezydował również w amsterdamskim STEIM i przebywał na stypendium w Darmstadzie studiując u Helmuta Lachenmanna. Zgłębiał także tajniki indonezyjskiej muzyki gamelanowej oraz muzyczne teorie Harry’ego Partcha. Przez 10 lat odpowiedzialny był za stronę muzyczną teatru tańca butoh Djalma Primordial Science a także współorganizował szereg związanych z projektem warsztatów.Jego muzyka wydawana jest przez takie labele jak Absurd, Aural Terrains, Triplebath, FoxyDigitalis, Nur Nicht Nur, N.O.T. Dwie ostatnie płyty "Slope/The experience of losing control" (we współpracy z Rafałem Iwańskim z grupy Hati) oraz "Impatience" (z gościnnym udziałem Tetuzi Akiyamy) zebrały pozytywne opienie zarówno wśród odbiorców internetowych jak i w polskiej prasie.

Więcej info na stronie www.futurevessel.com/orphansound.

Piotr Łyszkiewiczsaksofony, sampler

Saksofonista,kompozytor, improwizator. Współzałożyciel zespołu Ziemia Planeta Ludzi oraz freejazzowego P.K.P. Trio. Występował z awangardowym multiinstrumentalistą z Niemiec Ove Volquartzem. Bierze udział w interdyscyplinarnych projektach z tancerzami contact-improvisation, współprcuje z teatrem tańca. Uczestniczył w nagraniu drugiej płyty nominowanego do nagrody ”Paszporty Polityki 2011” zespołu Ballady i Romanse. Zdobył wyróżnienie na VII Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy w 2011.
 


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo