KAPELA HAŁASÓW TRIO

Jacek Hałas/Alicja Hałas/Maciej Filipczuk

 

 

Koncert "Wędrowcy"

Podróż w czasie i przestrzeni. Śladami wiejskich grajków, odpustowych śpiewaków, cygańskich taborów, klezmerskich orkiestr i wołoskich pasterzy – nomadów wschodnich rubieży.

Piękna muzyka instrumentalna na akordeon, lirę korbową, skrzypce, bęben, gordon, pasterskie flety i drumle. Ludowe piosenki o miłości, życiu i śmierci.

Muzyka, którą gramy to wynik spotkań z autentycznymi muzykantami, twórczego podejścia do archiwaliów i znalezisk etnomuzykologicznych oraz wieloletniej praktyki wykonawczej, doprawionych szczyptą szaleństwa i kroplą melancholii.

 

Jacek Hałas (akordeon, lira korbowa, śpiew, telenka, drumla)

Absolwent poznańskiej ASP, muzykant, śpiewak, lirnik, tancerz, kompozytor, niespokojny duch. Współtwórca wielu formacji muzycznych (Reportaż, Bractwo Ubogich, Muzykanci, Ket Jo Barat, Lautari, Kwartet Wiejski, Nomadzi Kultury), projektów artystycznych oraz teatralnych (Poznański Dom Tańca, Tikkun, Xięga, Zegar bije). Zajmuje się tańcem korowodowym, tradycjami wędrownych śpiewaków, działalnością edukacyjną oraz komponowaniem muzyki dla teatru. Razem z żoną Alicją (ludowe instrumenty perkusyjne) jako „Nomadzi Kultury” od 2005 podróżują po Europie z tradycyjną Jurtą, gdzie prezentują efekty swych poszukiwań oraz przedsięwzięcia realizowane wspólnie z artystami z całego świata.

 

Alicja Choromańska-Hałas (baraban, gordon)

Artystka – muzyk, rzemieślnik, numerolog, matka czwórki dzieci, wiejski dom i otwarta głowa. Praktykuje wycinankę, kaligrafię, eksperymentalną kuchnię slowfoodową. Wraz z mężem Jackiem – jako kapela Hałasów- zajmuje się tańcem korowodowym i wirowym, działalnością warsztatową i edukacyjną. Od 2005 podróżują po Europie z tradycyjną Jurtą (projekt Nomadzi Kultury).

 

Maciej Filipczuk (skrzypce, altówka)

Twórca grupy muzycznej Lautari, skrzypek, podróżnik. Współtwórca grupy Transkapela, kapeli Domu Tańca Poznań. Współpracował z Orkiestrą Św. Mikołaja, zespołami Hojra, Harom Jó Barát, Labusznik, oraz Teatrem Pieśń Kozła. Inspiracje muzyczne czerpie ze spotkań z tradycyjnymi muzykami podróżując do Rumunii, Gruzji, Albanii, Armenii, na Węgry, Ukrainę, Litwę. Zajmuje się również kulturą i muzyką Romów i Żydów aszkenazyjskich, a także sakralną muzyką polifoniczną.

 BILETY: 15/20 PLN

 


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo