WACŁAW ZIMPEL QUARTET

W RAMACH FESTIWALU NOWY WIEK AWANGARDY

http://nowywiekawangardy.blogspot.com/


z podobnymi muzycznymi fascynacjami, grającymi ze sobą w różnych konfiguracjach, wszyscy osadzeni w europejskiej tradycji. Klaus Kugel z przestrzenną perkusją, przywołującą na myśl muzykę liturgiczną, Christian Ramond na kontrabasie idealnie korespondujący z abstrakcyjnym i intuicyjnym rytmem Kugela, Krzysztof Dys, czerpiący inspirację z pianistyki
Prokofiewa czy Skriabina oraz Wacław Zimpel na klarnecie, chwilami lirycznym, słowiańskim. Całość osadzona we free jazzowym kontekście, bardzo europejskim.

WACŁAW ZIMPEL QUARTET to nie tylko spotkanie czterech muzycznych osobowości,
to również wspólne korzenie, podobne poszukiwania, urozmaicone osobistymi inspiracjami każdego z muzyków.

W kwietniu 2013 r. planowana jest premiera pierwszej płyty składu – Stone Fog. Album ukaże się nakładem wytwórni ForTuneRecords.

(sprzedaż online: http://www.ebilet.pl/szukaj.php?t=t&tid=11476 )

 

 

 


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo