SHORT WAVES

W ramach „SHORT WAVES: BEST OF 2010 – 2012”

 

Short Waves Best of 2010 – 2012, to pokaz zarówno dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji obejrzeć filmów konkursowych z poprzednich edycji Festiwalu, jak i dla widzów, którzy lubią przypomnieć sobie najciekawsze polskie krótkie metraże ostatnich lat. Short Waves Best of 2010 – 2012, to półtorej godziny z najlepszymi krótkimi metrażami z ostatnich trzech edycji Festiwalu Short Waves. W programie znajduje się m.in. “Noise “ Przemysława Adamskiego i Katarzyn Kijek, zdobywca Nagrody Publiczności i Short Waves Pro Canal+ podczas zeszłorocznej edycji Short Waves.

 

1. WSZYSTKO W PORZĄDKU

Reż. Filip Lisowski / 2011 / 11′

Uporządkowany chłopiec, jego urodziny i proza życia: kurz, brudne naczynia, bałagan. Subtelna historia o przyjaźni i natręctwach. Bohater przez ostatnie 2 minuty filmu macha głową.

 

2. RABBIT CASE

Reż. Jakub Wroński / 2009 / 10′

Animowany film przedstawiający relację między wilkiem a zającem z nieco innej strony…

 

3. POSZUKUJĘ PEWNEJ OSOBY

Reż. Janusz Kojro / 2010 / 4′

Kronika wideo-anonsów, a zarazem refleksja nad realiami życia we współczesnym mieście.

 

4. BRZYDKIE SŁOWA

Reż. Marcin Maziarzewski / 2009 / 25′

Omijająca mielizny patosu i przygnębienia historia chłopaka cierpiącego na zespół Tourette’a.

 

5. NOISE

Reż. Przemysław Adamski, Katarzyna Kijek / 2011 / 7′

Z uchem przy ścianie łatwo o przesłyszenie. Krótka opowieść o odgłosach wdzierających się w życie człowieka. Zabawnie zobrazowane dźwięki stają się pełnoprawnym elementem widzialnej rzeczywistości.

 

6. PRZEZ SZYBĘ

Reż. Igor Chojna / 14′ / PWSFTviT / 2009

Kiełbasa, alkohol i disco-polo… Wizyta na polskiej prowincji. Młody chłopak przyjeżdża na pogrzeb ciotki, angażując się nie tylko w pożegnalne rytuały, ale i… flirt.

 

7. KONIEC

Reż. Agnieszka Pokrywka / 2009 / 8′

Film oparty na motywach „Rzeźni nr.5” Kurta Vonneguta, autorka pokazuje II wojnę światową obserwowaną na wstecznym biegu, nie poprzestaje jednak na montażowych trickach ale opowiada poważną i interesującą historię.

 

Łączny czas: 89′

 

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Uy49VRXqGHI

https://www.facebook.com/festiwalshortwaves

http://www.shortwaves.pl/

 

Szczegółowy opisy wydarzeń dostępny jest na stronie www.shortwaves.pl.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie, które mogą wynikać z przyczyn od niego niezależnych.



 

 


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo